Piątek, 15 maja 2015

"Praca dla młodych strategicznym wyzwaniem"

Program „Pierwsza praca” pozwoli na dalsze zmniejszanie poziomu bezrobocia młodych w Polsce, jest odpowiedzią na zjawisko tzw. umów śmieciowych – zapowiedział w piątek Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Program "Pierwsza praca" jest jednym z elementów zapowiadanej przez Prezydenta RP strategii "Dobry start dla młodych".

 

Program "Pierwsza praca" to gwarancja dwuletniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych osób już w 2016 r. Jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Program będzie finansowany z Funduszu Pracy i środków europejskich.

 

Bronisław Komorowski zapowiedział, że program "Pierwsza praca" jest adresowany i do młodych ludzi, i do pracodawców. - Wydaje się być atrakcyjny bardzo i rzeczywiście pozwalający na dalsze zmniejszanie poziomu bezrobocia młodych ludzi - mówił w Centrum Przedsiębiorczości Smolna.


Prezydent zwrócił uwagę, że Polska jest obecnie w UE wiceliderem, jeśli chodzi o obniżanie bezrobocia młodych ludzi.


- Program jest też odpowiedzią na zjawisko tzw. umów śmieciowych i pozwoli na realne zmniejszenie tego zjawiska, dlatego, że będzie możliwe przechodzenie z tego rodzaju umów na umowy stałe – ocenił.
 

Prezydent uważa, że program "Pierwsza praca" jest możliwy do zrealizowania szybko i - choć zależy od tempa prac w parlamencie - to powinien ruszyć najpóźniej na początku 2016 roku.

 

- Program dotyczy zatrudnienia na umowach stałych na dwa lata, a więc na ten moment decydujący o dalszej karierze życiowej młodego człowieka – ocenił.
 

Prezydent dziękował rządowi za dobrą współpracę. W konferencji uczestniczył też minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że program "Praca dla młodych" skierowany jest szczególnie do młodych rodzin, które chcą mieć dzieci. Program opiera się na dofinansowaniu przez rząd, przez pierwszy rok, zatrudnienia w pełnym wymiarze. - To jest ponad 2 tysiące 100 złotych miesięcznie, około 26 tysięcy rocznie - powiedział.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.