Niedziela, 17 maja 2015

"Noc Muzeów" w Pałacu i Belwederze

W ramach projektu "Noc Muzeów w Warszawie" Pałac Prezydencki i Belweder zostały otwarte dla zwiedzających. Odwiedzających Belweder po jego salach oprowadzali prezydent Bronisław Komorowski i Pierwsza Dama Anna Komorowska. 

 

Zwiedzający Pałac Prezydencki mogli obejrzeć miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia – m.in. Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą, Antyszambrę, a w niej m. in. zabytkowy fortepian Jana Ignacego Paderewskiego oraz Salę Chorągwianą, którą zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych od Grunwaldu po Solidarność.
 

W Sali Chorągwianej prezentowane są także kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego: Konstytucja 3 Maja oraz Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.
 

W Pałacu Prezydenckim można było obejrzeć Galerię Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, nawiązującą do historii naszego kraju. Wśród prac znajdują się m. in. dzieła Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Józefa Czapskiego, Edwarda Dwurnika, Aleksandra Gierymskiego, Jana Lebensteina, Jacka Malczewskiego i Stanisława Witkiewicza.
 

Na klatce schodowej można było podziwiać wielkoformatowe obrazy przedstawiające sceny z życia Tadeusza Kościuszki, autorstwa Michała Stachowicza.
 

Galeria Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie to kolejna odsłona realizowanej od kilku lat koncepcji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego prezentowania w przestrzeni Pałacu Prezydenckiego największych dzieł polskiej sztuki.
 

Miłośnicy malarstwa mogli także zwiedzić Salę Jerzego Nowosielskiego, w której prezentowanych jest 10 obrazów tego wybitnego artysty.


Zwiedzający mogli zobaczyć także Okrągły Stół - oryginalny stół stoi w sali na parterze w północnym skrzydle Pałacu Prezydenckiego.Zobacz także:Pokaz „Muzeum Utracone 2015” przed Pałacem Prezydenckim

 

Ponadto przed Pałacem Prezydenckim odbył się multimedialny pokaz "Muzeum Utracone".

 

Założeniem projektu jest pokazanie w formie nowoczesnej animacji materialnego dorobku kultury utraconej na przestrzeni wieków, ale także tych dzieł, które po latach zostały odzyskane. Projekt realizowany jest na zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku pokaz "Muzeum Utracone" ponownie otrzymał honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.

 

Z kolei w Belwederze zwiedzający mogli zobaczyć Salę Pompejańską, Salę Marmurową, Salę Lustrzaną i Salę Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wyposażenie tego ostatniego miejsca stanowi oryginalne biurko z lampkami, kałamarzem, fotel Marszałka, a także drugi fotel dla gości przy biurku i łóżko z szafką nocną.

 

Zwiedzający mogli również obejrzeć Kaplicę pw. NMP Królowej Polski, w której w 1991 roku modlił się papież Jan Paweł II. Przy wejściu znajduje się tablica upamiętniająca tę wizytę. Odwiedzających Belweder po jego salach oprowadzała Para Prezydencka.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.