Poniedziałek, 11 maja 2015

"Potrzeba lojalności między państwem i przedsiębiorcami"

Polska przedsiębiorczość potrzebuje konsekwentnej budowy wzajemnej lojalności między państwem a przedsiębiorcami - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek wziął udział w gali wręczenia nagród Konfederacji Lewiatan.

 

- To stałe wyzwanie, jak promować polską przedsiębiorczość i budować akceptację społeczną dla przedsiębiorczości w naszym kraju. Myślę, że z jednej strony przemawiają do wyobraźni wielu osób sukcesy ekonomiczne kraju, poprawiające się wszystkie parametry ekonomiczne, ale z drugiej strony, pewnie do każdego człowieka przemawia w stopniu najwyższym to, że budzi się i budowana jest konsekwentnie świadomość, że między przedsiębiorczością a pracą, miejscem pracy, jest bezpośrednia łączność - powiedział prezydent.

 

Zgromadzonym na gali przedsiębiorcom podziękował za ich osiągnięcia w walce o rynki, w budowie nowych firm oraz za rosnącą liczbę miejsc pracy.

 

- Niewątpliwie tym, co jest absolutnie niezbędne, to uzbrajanie polskiej gospodarki, a więc także polskiej przedsiębiorczości, w zdolność do konkurowania ze światem gospodarczym - europejskim i pozaeuropejskim. Niewątpliwie jednym z głównych narzędzi jest postawienie na innowacyjność - podkreślił.

 

Jak ocenił, narzędziem wzmacniającym szanse na skuteczne konkurowanie polskiej gospodarki nie tylko tańszym rynkiem pracy, ale też zdolnościami technologicznymi i umiejętnością stosowania nowoczesnych rozwiązań, będzie zgłoszony przez niego do laski marszałkowskiej projekt ustawy o innowacyjności. Projekt ten zawiera m.in. propozycję ulgi podatkowej na badania i rozwój.

 

Bronisław Komorowski podkreślił też znaczenie konsekwentnej budowy wzajemnej lojalności między państwem a przedsiębiorcami. - Stawiam bardzo zdecydowanie na przeprowadzenie zasady, aby wszystkie niejasności w prawie były rozstrzygane na korzyść podatnika, a nie urzędnika. I to powinno wyznaczać wspólny kierunek działania na przyszłość - powiedział.

 

Zobacz także:"Zamierzam zarządzić ogólnopolskie referendum"Wcześniej w poniedziałek prezydent zapowiedział, że chce referendum m.in. w sprawie zmian w systemie podatkowym. Pytanie miałoby dotyczyć wprowadzenia zasady rozstrzygnięcia wątpliwości prawnych na korzyść obywatela. Daje to szansę obywatelowi na mocniejszą pozycję w relacjach z państwem - uważa prezydent.(PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.