Środa, 1 kwietnia 2015

Prezydent RP: Zależy nam na stałej obecności sił NATO

Polska włożyła dużo wysiłku w nadanie ostatecznego kształtu ustaleniom szczytu Sojuszu w Newport i jest dla nas źródłem optymizmu, że możemy liczyć na zrozumienie w tych kwestiach ze strony Stanów Zjednoczonych - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas spotkania z delegacją komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów USA. Prezydent dodał, że dzisiaj zależy nam na jak najlepszym wdrożeniu tych ustaleń w życie, a okazją do dokonania podsumowania działań będzie szczyt NATO w Warszawie w 2016 r.

 

W czasie spotkania prezydent mówił o dużym znaczeniu, jakie dla światowego bezpieczeństwa ma amerykańska obecność w Europie, zarówno w wymiarze militarnym, jak i politycznym: - Przywiązujemy dużą wagę do rotacyjnej obecności sił NATO, w tym amerykańskich w Polsce i szerzej w Europie Środkowowschodniej. Jednocześnie Polska dostrzega potrzebę nadania tej obecności charakteru stałego, zwłaszcza wobec niedawnego odrzucenia przez Federację Rosyjską ograniczeń Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie.

 

Prezydent podkreślił także, że Polska nie opiera swojego bezpieczeństwa wyłącznie na oczekiwaniu wsparcia z zewnątrz, ale od ponad dekady realizuje ambitny program modernizacji własnych sił zbrojnych, utrzymując wydatki na obronę na poziomie zbliżonym do zalecanych w NATO 2 proc. PKB, co jest też wyrazem determinacji w wypełnianiu sojuszniczych zobowiązań.

 

W tym kontekście przewodniczący delegacji Izby Reprezentantów Kongresu USA wyraził uznanie dla polskich wysiłków modernizacyjnych oraz podziękował za zaangażowanie Sił Zbrojnych RP w Iraku i Afganistanie.

 

W dalszej części spotkania odniesiono się do drastycznej zmiany sytuacji bezpieczeństwa spowodowanej rosyjską agresją na Ukrainie. Prezydent mówił, że poprawne odczytanie konsekwencji zmian na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, które w polskiej ocenie mają charakter trwały – powinno zaowocować odpowiednim rozwojem zdolności obronnych NATO, czego Polska jest konsekwentnym orędownikiem. Wyraził też opinię, że NATO nie poświęcało dotychczas dostatecznej uwagi widocznemu od kilku lat wzmacnianiu potencjału militarnego i rosnącym aspiracjom Federacji Rosyjskiej.

 

W swoich ocenach strony zgodziły się co zagrożeń powodowanych działaniami Rosji oraz konieczności zintensyfikowania międzynarodowej pomocy dla Ukrainy.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.