Czwartek, 19 lutego 2015

"Prof. Jerzy Regulski dobrze zasłużył się Polsce"

Żegnamy wielkiego twórcę reformy samorządowej w Polsce. Prof. Jerzy Regulski był człowiekiem cichej, ale niezwykle skutecznej i niezwykle zaangażowanej pracy - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości pogrzebowych współtwórcy reformy samorządowej, które odbyły się w czwartek Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

 

- Prof. Jerzy Regulski dobrze zasłużył się Polsce – podkreślił.

 

Prezydent zaznaczył, że profesor nie zabiegał o zaszczyty, o honory. - To dla mnie było wielkim honorem, że chciał być także moim doradcą. Było dla mnie wielkim zaszczytem, że mogłem w imieniu całej Polski podziękować mu za dokonania wręczając Order Orła Białego – wspomniał.
 

Bronisław Komorowski podkreślał, że prof. Jerzy Regulski był człowiekiem głębokiej wiary, wiary w Boga i wiary w siłę Polski, w siłę Polaków – obywateli i głębokiej wiary w moc i znaczenie polskiego państwa.
 

- Tylko z taką wiarą można było przystąpić do wielkiej reformy ustroju państwa polskiego, reformy samorządowej. Bo przecież trzeba było wierzyć głęboko w siłę postaw obywatelskich Polaków i w siłę i rozsądek państwa polskiego – mówił Bronisław Komorowski.
 

Zaznaczył, że trzeba było wiele siły i odwagi, by przekonać najpierw kolegów, współpracowników w kręgu Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, „Solidarności”, a potem całą Polskę do odważnej zmiany, jaką było postawienie na obywatela. - Trzeba było wielkiej wiary i wielkiej pracowitości – dodał.

 

- Dziś, kiedy obchodzimy 25-lecie Polski samorządnej, kiedy w każdym miejscu Ojczyzny przypominamy zasługi samorządu dla rozwoju gminy, miasta, regionu, powiatu i całej Polski, powinna być choć odrobina pamięci o tym, że każdy sukces, każde osiągnięcie, każdy element rozwoju Polski samorządnej to w jakiejś mierze hołd złożony pamięci i pracy prof. Jerzego Regulskiego – powiedział Prezydent RP.

 

Zmarły w ubiegłym tygodniu Doradca Prezydenta RP i współtwórca polskiej reformy samorządowej został pochowany na cmentarzu na Starych Powązkach.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.