Niedziela, 1 czerwca 2014

Finał plebiscytu „Ludzie Wolności”

Wyróżnieni w plebiscycie telewizji TVN i Gazety Wyborczej „Ludzie Wolności”, wybrani - jak 4 czerwca 1989 r. - głosami Polaków zostali wskazani, aby reprezentować polski sukces w różnych obszarach - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas finału konkursu.  - Ostatnie 25 lat to nasz złoty wiek - zaznaczył.

 

Laureatami zostali: w kategorii społeczeństwo - Jerzy Owsiak; biznes - Solange i Krzysztof Olszewscy; sport - Adam Małysz; nauka - Henryk Skarżyński; kultura - Krystyna Janda.

 

Redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej”Adam Michnik wręczył b. prezydentowi Lechowi Wałęsie nagrodę specjalną "GW" dla Człowieka 25-lecia. 

 

 

Widzowie TVN i czytelnicy "Gazety Wyborczej" nagrodzili osoby, które w ciągu minionych 25 lat stały się dla Polaków symbolami niepodległości, rozwoju i demokracji. Z nadesłanych propozycji Kapituła plebiscytu wyłoniła po pięciu finalistów w każdej kategorii, a laureatów wybrali w głosowaniu widzowie TVN, czytelnicy "Gazety Wyborczej" oraz internauci. Honorowy Patronat nad plebiscytem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.


Prezydentowi podczas gali towarzyszyła Małżonka - Anna, a także Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, ministrowie i doradcy.

 

- 4 czerwca to był nokaut. Obóz wolności, na czele którego stał Lech Wałęsa, wygrał w walce nierównej, bo przecież nie były to w pełni demokratyczne wybory, wygrał tak, jak bokser na ringu wygrywa mimo zawiązanej z tyłu jednej ręki - powiedział Prezydent RP podczas uroczystości.
 

Podkreślił, że ta walka zakończyła się zwycięstwem "Solidarności", ale zwyciężyła również wola przekształcania Polski wspólnie, zapraszając do współpracy w przekształcaniu Ojczyzny wszystkich - także byłych konkurentów, przeciwników, a nawet wrogów.
 

Bronisław Komorowski wspomniał słowa Alberta Camusa Wolność to nic więcej, niż szansa na bycie lepszym. - Szansa. Tylko i wyłącznie szansa. Możemy się zastanawiać, czy potrafiliśmy z tej szansy w pełni skorzystać. Warto się zastanawiać, czy potrafiła z tej szansy skorzystać Polska. Czy potrafiły skorzystać wszystkie miasta, czy potrafiły skorzystać wszystkie środowiska i wszyscy ludzie. Warto zastanowić się nad samym sobą: czy skorzystałem z tej szansy - mówił.
 

Jak wskazywał, Polacy są absolutnie przekonani o tym, że trafił się nam dobry los, tak oceniają własne życie. Przytoczył badania według których 71 % pytanych uważa, że zaszła dobra zmiana ustroju, a 80 % mówi, że są ludźmi szczęśliwymi. - To nie znaczy, że nie ma w Polsce problemów. To znaczy tylko tyle, że potrafiliśmy skorzystać z liczącej się części szansy bycia lepszymi - powiedział.


Prezydent ocenił, że organizacja plebiscytu wspólnie przez wolne słowo - "Gazetę Wyborczą" i komercyjną stację telewizyjną - TVN też jest sukcesem oraz oznaką dobrej zmiany, która stała się naszym udziałem.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.