Piątek, 30 maja 2014

"W tym momencie już przestają się liczyć ziemskie oceny"

Żegnam dzisiaj prezydenta czasów przełomu ustrojowego w Polsce Wojciecha Jaruzelskiego - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski. Wskazywał też na szacunek dla majestatu śmierci, dodając, że teraz przestają się już liczyć ziemskie oceny.  Prezydent wziął udział we mszy św. w intencji zmarłego gen. Jaruzelskiego.

 

Nabożeństwu w warszawskiej Katedrze Polowej WP przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Oprócz rodziny, kombatantów, we mszy uczestniczyli byli prezydenci Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski, a także Szef BBN Stanisław Koziej, doradca prezydenta Tomasz Nałęcz, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


- Szacunek dla majestatu śmierci nie powinien podlegać ograniczeniom, redukcji z powodu ocen politycznych. Majestat demokratycznej i niepodległej Polski powinien być umacniany poprzez okazywanie szacunku zmarłemu prezydentowi, nawet, a może właśnie szczególnie wtedy, gdy politycznie tak wiele dzieli – powiedział Prezydent RP. Jak dodał, tak pojmuje także swój obowiązek prezydencki.
 

- Dlatego żegnam dzisiaj prezydenta czasów przełomu ustrojowego w Polsce Wojciecha Jaruzelskiego, polityka mającego swój istotny udział w umożliwieniu pójścia przez Polskę drogą głębokich reform ustrojowych po wyborach 1989 roku – dodał Bronisław Komorowski.
 

Zaznaczył, że jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych żegna zasłużonego żołnierza frontowego, który na polu walki z hitlerowskim najeźdźcą dał dowody żołnierskiego męstwa i poświęcenia dla Ojczyzny. Prezydent wspomniał, że gen. Jaruzelski będzie pochowany w kwaterze żołnierzy I Armii WP. – Jestem pewien, że w tym miejscu w sposób szczególny wybrzmi melodia – tak jak kiedyś śpiewana w czasie wojny pieśń - Śpij, kolego, w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie!

 

- Jako człowiek z pokolenia „Solidarności” żegnam jednego z ostatnich symbolizujących trudny, a często tragiczny los pokolenia czasów powojennych, pokolenia głębokich, bolesnych podziałów, polityka, żołnierza, człowieka dźwigającego ciężar odpowiedzialności za najtrudniejsze i za najbardziej chyba dramatyczne decyzje w powojennej historii Polski – mówił Bronisław Komorowski.

 

Wyraził też przekonanie, że żegna także Rodaka, który potrafił docenić, ale i głęboko pozytywnie przeżyć wielkość dobrej zmiany, w której aktywnie uczestniczył, a która przecież zaowocowała polską wolnością i niepodległością.

 

– Pragnę także serdecznie podziękować duszpasterstwu wojskowemu i przypomnieniu przez ks. biskupa polowego tego, że w tym momencie już przestają się liczyć ziemskie nasze oceny, że w tej chwili rozpoczyna się sąd Pana całej historii, całej skomplikowanej i trudnej historii, Pana wszystkich ludzkich i polskich losów. Dlatego chciałbym z głębokim przekonaniem i ze szczerego serca wypowiedzieć starą polską formułę: Niech mu polska ziemia lekką będzie – zakończył wystąpienie Prezydent RP.

 

Następnie Prezydent RP osobiście przekazał kondolencje rodzinie zmarłego.

 

 

Podczas pogrzebu prezydenta reprezentowali szef BBN Stanisław Koziej oraz doradca Tomasz Nałęcz.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.