Środa, 23 kwietnia 2014

Prezydent do europosłów: Dziękuję za jedność

Prezydent Bronisław Komorowski dziękował w środę polskim europarlamentarzystom za to, że potrafią mówić w Europie jednym głosem. Na spotkaniu w Belwederze zwracał też uwagę, jak ważne jest znalezienie równowagi między oczekiwaniami polskich wyborców a interesami europejskich sił.

 

Integracja ze strefą euro warunkiem lepszej pozycji Polski

 

Niemożliwe jest wzmocnienie pozycji politycznej Polski w UE, jeśli nie będziemy uczestniczyć w integracji "w obszarze wspólnej waluty" - ocenił prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Polska stanie przed ważnym dylematem, czy można wzmacniać pozycję Polski w integrującej się Europie, pozycję polityczną i siłę naszego głosu, nie uczestnicząc w integracji w obszarze wspólnej waluty. Wydaje się to być zadaniem niewykonalnym – powiedział Bronisław Komorowski podczas środowego spotkania w Belwederze z kończącymi kadencję posłami do Parlamentu Europejskiego.

 

Dlatego, zdaniem prezydenta, "dzisiejszy czas trzeba spożytkować na wypełnienie wszystkich koniecznych warunków, by w ogóle podjąć działania na rzecz członkostwa w strefie euro".

 

- Jednocześnie – mówił Bronisław Komorowski – trzeba szykować się do debaty na ten temat, czy będziemy mieli wolę wypełnienia tego zapisu, związanego z traktatem akcesyjnym.

 

Bronisław Komorowski zasugerował, że możliwe byłoby referendum w sprawie przyjęcia euro. - W moim przekonaniu należy budować gotowość do spokojnej rozsądnej debaty po wyborach parlamentarnych w Polsce tak, by móc dążyć do mądrego rozstrzygnięcia tej kwestii poprzez wybór całego narodu - powiedział.

 

W opinii prezydenta trzeba też poszukiwać porozumienia w sprawie "likwidacji blokady konstytucyjnej", która uniemożliwia przyjęcie euro. - Tu można się tylko wzajemnie przekonać. Tu żadne działanie w sferze politycznej niczego nie przyniesie – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

25-lecie polskiej wolności, to także 10 lat naszego członkostwa w UE

 

Prezydent zachęcał też Polaków do udziału w majowych wyborach do PE. - Apeluję o gotowość i wolę uczestniczenia w wyborach do PE jak największej ilości polskich obywateli, z całym zróżnicowaniem poglądów, z całym bagażem politycznym - podkreślił. W ocenie Bronisława Komorowskiego warunkiem "silnej obecności w instytucjach europejskich jest aktywność obywateli podczas wyborów 25 maja".

 

 

- Bez wolności, bez aktu zwycięskiego głosowania 4 czerwca 1989 roku na obóz wolności nie byłoby mowy o członkostwie Polski w UE, bo tamte przełomowe wydarzenia oznaczały zasadniczą reorientację Polski i przyjęcie orientacji prozachodniej, proeuropejskiej, czyli otwarcie konsekwentnie realizowanego kursu na NATO i UE – podkreślił Bronisław Komorowski. Zdaniem prezydenta trzeba podziękować środowiskom i osobom, które "napracowały się ciężko nad reorientacją Polski po 1989 roku, jak i na wydeptaniu ścieżek prowadzących do UE". - Takich osób i środowisk jest wiele - podkreślił.

 

W przekonaniu prezydenta "wszyscy możemy mieć satysfakcję (...), że przeszliśmy wcale niełatwą drogę, ale absolutnie korzystną dla naszego kraju". Bronisław Komorowski dodał, że w kontekście zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II "serdeczną i wdzięczną myśl" trzeba skierować także w stronę polskiego papieża. - Bez jego wystąpienia w Sejmie, co było bezprecedensowym wydarzeniem, nie byłoby głębokiej akceptacji polskiej opinii publicznej dla członkostwa w UE i dla uczestnictwa Polski w trwającym procesie integracji europejskiej - zaznaczył.

 

- 25-lecie polskiej wolności, to także 10 lat naszego członkostwa w UE i państwa 5 lat w Parlamencie Europejskim - zwrócił się prezydent do eurodeputowanych.

 

Podziękowania dla europosłów

 

Bronisław Komorowski dziękował polskim europosłom za "dobrze wykorzystane okazje, kiedy można było wystąpić razem" w Parlamencie Europejskim. - Czasami umiejętność zawarcia porozumienia, kompromisu wokół spraw istotnych dla wyborców, nie jest łatwa, ale na pewno jest korzystna - przekonywał.

 

W tym kontekście prezydent wymienił wspólne stanowisko polskich eurodeputowanych w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, a także ich wspólne zaangażowanie w sprawie kryzysu na Ukrainie. - Za tę zdolność występowania razem i solidarnie chciałem serdecznie podziękować, licząc na to, że i z tego będziecie mieli osobistą i polityczno-środowiskową satysfakcję – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Zwrócił uwagę, że europosłowie wybierani są z list polskich partii politycznych, ale jednocześnie funkcjonują w partiach europejskich. - Dlatego zasadniczym zadaniem jest ważenie problemów natury lojalnościowej i ważenie różnych racji - dodał Komorowski. - Umiejętność poruszania się pomiędzy lojalnością wobec wyborcy narodowego a lojalnością wobec projektu integrującej się Europy jest ogromna i cenna - ocenił. Jak powiedział, tego chciałby także życzyć przyszłej reprezentacji Polski w PE.

 

W środowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich polskich partii politycznych, a także ministrowie Sławomir Rybicki, Maciej Klimczak i Jaromir Sokołowski oraz doradca prezydenta Roman Kuźniar.
 

25 maja Polacy wybiorą 51 polskich europosłów. (PAP, inf. własna)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.