Piątek, 13 grudnia 2013

„Pamiętajmy i o tych, którzy dziś walczą o wolność”

W piątek wieczorem Para Prezydencka zapaliła w oknie Belwederu świecę, która symbolizuje pamięć o ofiarach stanu wojennego. Prezydent apelował do Polaków, aby zapalili świece w oknach, tak aby było widać, że pamiętamy o tamtym bolesnym doświadczeniu.

 

W piątek przypada 32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Bronisław Komorowski wraz z Małżonką, zapalili w oknie Belwederu świecę, która symbolizuje pamięć o ofiarach tamtego czasu. Prezydent zwrócił się do Polaków, aby zapalili takie świece w oknach swych domów i w miejscach pracy, tak aby było widać, że pamiętamy o tamtym bolesnym doświadczeniu.

  

Prezydent podziękował wszystkim, którzy taką świecę zapalą. Jednocześnie poprosił, aby zapalając świecę pamięci kierować myśli nie tylko ku tym, którzy ponieśli ofiarę w okresie stanu wojennego, ale również ku tym, którzy łakną dziś wolności, zabiegają o nią i walczą.

 

- To także ci, którzy blisko nas, blisko Polski czekają na lepsze czasy, na możliwość zagospodarowania swojej wolności tak jak to uczyniła Polska 25 lat temu. Myślimy serdecznie i o naszych barciach Białorusinach, myślimy serdecznie także o uczestnikach proeuropejskich manifestacji na Majdanie w Kijowie. Zwracamy się do wszystkich, aby nasza pamięć o naszej wolności, której 25-lecie będziemy obchodzili w przyszłym roku, była także naszym polskim zobowiązaniem do pamiętania o wolności innych - powiedział prezydent.

 

W odpowiedzi na apel prezydenta świece pamięci w oknach zapalili m.in. Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Krystyna Janda czy Artur Siódmiak.

 

 

W piątkowy wieczór na fasadzie Pałacu Prezydenckiego rozbłysła okolicznościowa iluminacja - symbol świecy pamięci na czerwonym tle.

 

Wcześniej w piątek prezydent wręczył 18 działaczom i działaczkom opozycji demokratycznej w PRL Krzyże Orderu Odrodzenia Polski. 

 

Prezydent zwrócił się także z apelem do mediów o umieszczenie 13 grudnia symbolu świecy na okładkach gazet, na stronach portali internetowych, w oprawie graficznej programów telewizyjnych. (PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.