Środa, 20 listopada 2013

RBN o Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony

Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony, w kontekście grudniowego szczytu UE - to temat środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

- Z punktu widzenia Polski Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony UE jest bardzo ważna. Jest jednym z naszych zewnętrznych filarów bezpieczeństwa. Stąd naturalne zainteresowanie Polski, aby była ona skuteczna – powiedział Sekretarz Rady, Szef BBN Stanisław Koziej na briefingu po spotkaniu RBN.


Czytaj także na stronie BBN>>>


Minister ocenił, że dziś UE jako podmiot bezpieczeństwa jest w kłopotach, w pewnym kryzysie, ta Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony również. Zdaniem ministra pewną szansą na ożywienie tej polityki jest zbliżający się szczyt UE.
 

- Na posiedzeniu Rady dyskutowaliśmy o projekcie konkluzji szczytu Unii. Ministrowie spraw zagranicznych i obrony przedstawili rezultaty ostatniej dyskusji w Brukseli nad projektem tych konkluzji. W większości projekt zawiera pozytywne i korzystne elementy z polskiego punktu widzenia, mówi m.in. o potrzebie pewnej refleksji strategicznej nad bezpieczeństwem europejskim, o potrzebie bardziej jasnego zdefiniowania priorytetów i celów strategicznych – relacjonował Szef BBN.

 

Dodał też, że w projekcie zawarte są zapisy o zdolnościach wojskowych, jakich Unia potrzebuje, zwłaszcza jeśli chodzi o grupy bojowe, o usprawnieniu, zwiększeniu możliwości ich działania. – W projekcie konkluzji sporo uwagi poświęca się budowie zdolności poprzez wspólne programy i projekty rozwojowe, techniczne – powiedział.


Minister przyznał, że konsolidacja przemysłu obronnego Unii jednym z problemów, który z polskiego punktu widzenia nie jest jeszcze ostatecznie rozstrzygnięty. Ocenił, że to kluczowy temat zwłaszcza dla państw, które dysponują potężnymi przemysłami obronnymi.
 

- Chodzi o to, aby w konkluzjach znalazł się zapis o zrównoważonej konsolidacji tego przemysłu. Ponieważ nasz przemysł obronny jest w porównaniu z tymi silnymi przemysłami jednak nieco słabszy, to bezwzględna, bezwarunkowa konsolidacja powoduje ryzyko dla jego konkurencyjności utrzymania się na rynku – wyjaśnił.
 

Szef BBN podkreślił, że ważnym aspektem debaty RBN w obszarze bezpieczeństwa europejskiego był kontekst wschodni; rozmowa dotyczyła też zbliżającego się Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, a także doświadczeń i wniosków z niedawnych ćwiczeń NATO Steadfast Jazz.Zobacz także:"Solidarność podstawową zasadą działania NATO"
 

Minister Koziej zapowiedział też, że w styczniu Rada Bezpieczeństwa Narodowego ma powrócić do tematyki bezpieczeństwa europejskiego z Puntu widzenia polskich interesów strategicznych. 

 

Szef BBN poinformował ponadto, że gen. broni Lech Majewski jest kandydatem do objęcia od 1 stycznia stanowiska dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał już z gen. Majewskim. - Czekamy na ostateczną decyzję prezydenta. Myślę, że to jest kwestia nadchodzącego tygodnia - dwóch - powiedział Stanisław Koziej.
 

22 lipca br. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw, reformującą system kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Zgodnie z przyjętymi w niej założeniami obecne organy dowodzenia zostaną zintegrowanie w dwa dowództwa strategiczne: Dowództwo Generalne Rodzajów SZ – odpowiedzialne za ogólne dowodzenie wojskami w czasie pokoju, łączące dotychczasowe dowództwa: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych; Dowództwo Operacyjne Rodzajów SZ – odpowiedzialne za dowodzenie operacyjne w czasie wojen, kryzysów, a także dowodzenie wojskami wydzielonymi do udziału w zagranicznych misjach pokojowych. Sztab Generalny WP ma zostać przekształcony w organ planowania i doradztwa strategicznego.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.