Środa, 16 października 2013

Koncert ku czci księcia Józefa Poniatowskiego

Z okazji 200. rocznicy śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w środę w Pałacu Prezydenckim odbył się koncert. Wziął w nim udział prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką Anną.

 

W programie koncertu znalazły się m.in.  utwory wokalne i fortepianowe Chopina, Ogińskiego, Belliniego i Donizettiego, a także arie z oper Józefa Michała Poniatowskiego - syna Stanisława Poniatowskiego, który był stryjecznym bratem księcia Józefa. Obaj - ojciec kompozytora i książę Józef - byli bratankami króla Stanisława Augusta.

 

- W ten sposób będziemy czcili całą rodzinę, ale przede wszystkim naszego głównego bohatera - powiedział prezydent.

 

Koncerty zazwyczaj odbywają się w Belwederze. Prezydent wyjaśnił, że środowy występ odbył się w Pałacu Prezydenckim z uwagi na stojący przed nim pomnik księcia Józefa Poniatowskiego.

 

Na środowym koncercie wystąpili sopran Joanna Woś i pianista Robert Morawski.

 

200 lat temu książę Józef Poniatowski zginął w czasie bitwy pod Lipskiem. Trzy dni wcześniej został mianowany przez Napoleona marszałkiem Francji, dostąpił takiego wyróżnienia jako jedyny w historii cudzoziemiec. Poniatowski został prawdopodobnie omyłkowo zastrzelony przez sojuszników podczas odwrotu armii francuskiej przez rzekę Elsterę na rozkaz Napoleona. Książę zginął w czasie próby sforsowania rzeki na koniu - raniony wcześniej kilkakrotnie otrzymał kolejny pocisk i utonął. W 1817 r. Poniatowski został pochowany - jako pierwszy, który nie był monarchą - wśród królów, w podziemiach katedry na Wawelu. (PAP, inf. własna)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.