Poniedziałek, 7 października 2013

Odsłonięcie pomnika Cichociemnych Spadochroniarzy

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w poniedziałek w uroczystości odsłonięcia Pomnika Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. - Ten pomnik powinien skupiać pamięć rodzin, pamięć podwładnych, pamięć nas wszystkich. Po to, abyśmy wiedzieli, że w tej dramatycznie trudnej walce byli tak niezwykli ludzie, którzy powinni stanowić do dzisiejszego dnia istotny punkt odniesienia nie tylko dla pamięci, ale również dla dnia współczesnego – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że każdy z cichociemnych zasługuje na naszą odrębną pamięć, na analizowanie ich niezwykłej drogi poprzez służbę przed wojną, w trakcie wojny i po wojnie.  Zaznaczył, że pamięć o cichociemnych wymaga od nas analizowania losu całego pokolenia, a także niezwykłych dokonań całego państwa podziemnego. 

 

-  Tak toczyły się polskie losy, że podziemną armię tutaj w Polsce tworzyło już w znacznej mierze nowe pokolenie, które często entuzjazmem i gorącym patriotyzmem nadrabiało słabości w wyszkoleniu żołnierskim, trudnym z natury swojej w warunkach podziemia – mówił Bronisław Komorowski. Jak dodał, dla tego pokolenia zastrzyk 316 wykwalifikowanych w najwyższym stopniu oficerów przygotowanych do przeróżnych funkcji, czysto bojowych, ale nie tylko, bo i wywiadowczych (...) był niesłychany.

 

Prezydent wspomniał też Adama Boryczkę, cichociemnego, oficera Armii Krajowej i dowódcę swojego ojca - Zygmunta Komorowskiego w 6. Wileńskiej Brygadzie AK, więzionego w latach 1954-1967.
 

- To także symbol, oddający dramatyzm polskich losów. W tym wypadku dramat cichociemnego trwał aż do roku 1967 – wspomniał Bronisław Komorowski.

 

Nowy warszawski monument znajduje się na ul. Matejki w pobliżu Sejmu, z widokiem na pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. To blok z czarnego granitu, na którym znajdują się imiona, nazwiska i pseudonimy bojowe cichociemnych. Pamięci cichociemnych, 316 spadochroniarzy żołnierzy Armii Krajowej, którzy swoje życie i losy poświęcili Tobie ojczyzno - głosi napis na pomniku. Znajduje się na nim również znak spadochronowy cichociemnych w kształcie spadającego do walki orła oraz niewielka tabliczka z napisem "Tobie Ojczyzno". Autorem pomnika jest znany rzeźbiarz Marek Moderau.

 

W uroczystości wzięli udział ostatni żyjący cichociemni, m.in. gen. bryg. Stefan Bałuk "Starba", który jest pomysłodawcą wybudowania pomnika. W uroczystości uczestniczyli też Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak.

 

Pomnik powstał w wyniku współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego, wojskowej jednostki GROM (jednostka ta nosi imię Cichociemnych Spadochroniarzy AK) oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Poza Bałukiem obecni byli również krewni cichociemnych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wojskowa kompania reprezentacyjna. (inf. własna, PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.