Niedziela, 14 lipca 2013

Niedzielne zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego

W niedzielę Pałac Prezydencki był otwarty dla zwiedzających. Można  było zobaczyć miejsca, w których Prezydent RP pracuje i przyjmuje gości, podziwiać malarstwo z kolekcji Galerii Rogalińskiej i obrazy Jerzego Nowosielskiego oraz nową Salę Chorągwianą.

 

Zobacz także:W niedzielę dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Kolejne dni otwarte odbędą się 21 i 28 lipca w godz. 10.00-16.00.

 

Zwiedzającym zostały udostępnione m. in. miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Biała i Sala Niebieska oraz Sień Wielka.

 

Można było również zwiedzić Salę Chorągwianą, która została otwarta 2 maja, w dniu Święta Flagi. Wiszą w niej repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność.  W Sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości:  Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.

 

W Pałacu Prezydenckim można było także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego wielkiego artysty.

 

Ponadto miłośnicy sztuki mogli podziwiać Galerię Rogalińską przedstawiającą wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.