Poniedziałek, 8 lipca 2013

Prezydent Grecji z oficjalną wizytą w Polsce

Prezydent Grecji Karolos Papoulias - na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego - przybył w niedzielę z dwudniową oficjalną wizytą do Polski.

 

Grecki prezydent przybył do Warszawy w niedzielę. Część oficjalna wizyty rozpoczęła się w poniedziałek od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Później odbyła jest rozmowa "w cztery oczy" prezydentów Polski i Grecji, po której odbyły się rozmowy plenarne obu delegacji.

 

Prezydenci Komorowski i Papoulias wzięli też udział w uroczystym podpisaniu umów między rządami Polski i Grecji o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu. Będą dziś także uczestniczyć w zamknięciu polsko-greckiego forum gospodarczego.

 

Oprócz spotkania z Bronisławem Komorowskim, grecki prezydent w poniedziałek złożył też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na ten dzień zaplanowano także spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, marszałek Sejmu Ewą Kopacz i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.


W poniedziałek wieczorem prezydent Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć prezydenta Grecji.

 

Z kolei we wtorek prezydent Papoulias odwiedzi Kraków i Oświęcim. Zwiedzi były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. W stolicy Małopolski spotka się z wojewodą Jerzym Millerem, a także odwiedzi krakowski Rynek Główny, Bazylikę Mariacką i Sukiennice.
 

Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski zapowiadał w sobotę w rozmowie z PAP, że wizyta Papouliasa to okazja do "intensyfikacji" polsko-greckiego dialogu na najwyższym szczeblu. Jak przypomniał, ostatnia wizyta prezydenta Polski w Grecji miała miejsce w 1998 roku, a prezydenta Grecji w Polsce - w 1996 roku.

 

Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim priorytetów greckiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2014 roku. - Prezydent będzie się starał „pozyskać” Grecję na rzecz realizacji polskich celów w ramach polityki europejskiej, m.in. w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, polityki sąsiedztwa i Partnerstwa Wschodniego - powiedział minister Sokołowski.

 

Jak zaznaczył, ważne by już teraz zastanowić się, co wspólnie z Grekami uda się zrobić w trakcie ich przewodnictwa w UE.

 

Będzie to też okazja - mówił prezydencki minister - do wymiany doświadczeń w zakresie programów prywatyzacyjnych. - Grecy chcą się zaznajomić z polskimi programami prywatyzacyjnymi, a strona polska jest zainteresowana udziałem naszych firm w greckiej prywatyzacji - podkreślił. Polska zaprezentuje m.in. swoje doświadczenia ze specjalnymi strefami ekonomicznymi.

 

Ważnym tematem rozmów - zapowiedział - będzie także współpraca w dziedzinie obronności. Szczególnie w kontekście grudniowej Rady UE, która ma dotyczyć polityki bezpieczeństwa i obrony - dodał minister.

 

Jaromir Sokołowski zwrócił także uwagę, że w 2014 roku przypada 95. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Grecją. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.