Wtorek, 25 czerwca 2013

Wizyta prezydenta Armenii

Prezydent Bronisław Komorowski po wtorkowym spotkaniu z goszczącym w Polsce z oficjalną wizytą prezydentem Armenii Serżem Sargsjanem, wskazywał na determinację Armenii do uzyskania możliwości parafowania umów stowarzyszeniowych z UE w czasie tegorocznego szczytu Partnerstwa Wschodniego.

 

Podczas spotkania z mediami, które odbyło się po rozmowach dwustronnych prezydent Komorowski wyraził satysfakcję z wizyty w Polsce Prezydenta Armenii.  - Jestem przekonany, że wzajemne wizyty prezydenckie mają swoje uzasadnienie zarówno ze względu na historyczne związki, kulturę, kwestie gospodarcze i polityczne, ale mają także swoje uzasadnienie bieżące związane m.in. z dążeniem Armenii do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE - powiedział Bronisław Komorowski.


- Chciałbym wyrazić głęboką satysfakcję z tego, że w wyniku rozmów, także dzisiejszych odnoszę wrażenie o daleko idącej determinacji Armenii do uzyskania możliwości parafowania umów stowarzyszeniowych w czasie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie tego roku – dodał.

 

Prezydent Komorowski ocenił, że samo drążenie do parafowania, a w przyszłości podpisania i ratyfikowania umów stowarzyszeniowych jest ważne z punktu widzenia tworzenia nowych dodatkowych ram prawnych sprzyjających współpracy Polski i Armenii.


Prezydent zaznaczył, że wiąże też nadzieje ze spotkaniem w ramach forum gospodarczego Polska-Armenia. - Współczesne pozytywne relacje między narodami i państwami mogą być budowane i są najczęściej budowane także na wspólnocie interesów ekonomicznych – ocenił.

 

Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że wizyta prezydenta Armenii to nie tylko hołd złożony przeszłości, ale także działanie na rzecz podtrzymania szczególnych relacji pomiędzy naszymi narodami dzisiaj i w przyszłości.

 

Polski prezydent odpowiadając na pytania dziennikarzy zapewniał o wpieraniu przez Polskę całego programu Partnerstwa Wschodniego UE. – Jesteśmy zainteresowani, aby poszerzał się zarówno obszar wspólnych wartości europejskich, świata zachodniego, ale również obszar współpracy gospodarczej i politycznej. Temu ma służyć nie tylko polskie zaangażowanie na rzecz utrzymania otwartego charakteru UE, ale również temu służy podtrzymywanie formuły budowania szczególnych relacji z państwami, które nie są członkami UE, temu mają służyć umowy o stowarzyszeniu, co dotyczy grupy krajów, w tym także Armenii – oświadczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent Armenii powiedział, że obaj zauważyli intensyfikację w relacjach dwustronnych, a także pozytywną przyszłość w rozwoju dalszej współpracy. Wskazywał na pozytywną tendencję w rozwoju m.in. współpracy kulturalnej, gospodarczej, wojskowo-technicznej.

 

Serż Sargsjan gratulował Polsce sukcesu gospodarczego, wyrażając zainteresowanie Armenii rozwojem stosunków gospodarczych z Polską. Jak powiedział, nie jest zadowolony z dzisiejszego poziomu współpracy gospodarczej z Polską i wiąże wiele nadziei z możliwością jej rozwoju.
 

W obecności obu prezydentów zostały podpisane następujące dokumenty dwustronne:


1. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Armenii o międzynarodowych przewozach drogowych;
2. Porozumienie między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa Republiki Armenii o współpracy w dziedzinie rolnictwa;
3. Memorandum pomiędzy Służbą Celną Rzeczypospolitej Polskiej a Komitetem do Spraw Dochodu Państwa Rządu Republiki Armenii w sprawie zwalczania oszustw celnych i rozwoju stosunków partnerskich;
4. Wspólna deklaracja intencji współpracy w dziedzinie ochrony środowiska pomiędzy Ministerstwem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Ochrony Przyrody Republiki Armenii.
 

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim Serż Sargsjan złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ponadto, wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim, złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Panią Jadwigę Zarugiewiczową.

 

Później prezydent Armenii spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, a także wziął udział w uroczystości nadania nazwy „Skwer Ormiański” terenowi zieleni u zbiegu ul. Okrężnej i Powsińskiej (na warszawskiej Sadybie) oraz w uroczystości poświęcenia ormiańskiego krzyża kamienia - chaczkaru.
 

Zobacz także:Prezydenci o polsko-armeńskich inwestycjachPóźnym popołudniem prezydenci Komorowski i Sargsjan uczestniczyli w Forum Gospodarczym Polska-Armenia.

 

W środę prezydent Armenii odwiedzi Lublin i Zamość. Przed południem Serż Sargsjan zwiedzi Państwowe Muzeum na Majdanku i złoży wieniec przy Mauzoleum. Później spotka się z przedstawicielami mediów. Po południu będzie w Zamościu, gdzie zwiedzi Muzeum Historyczne i przespaceruje się ulicami Starego Miasta.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.