Czwartek, 13 czerwca 2013

Prezydent: Podpiszę pakt fiskalny w normalnym trybie

Prezydent Bronisław Komorowski w Bratysławie

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że po umorzeniu przez Trybunał Konstytucyjny postępowania ws. zgodności z konstytucją paktu fiskalnego, znikła przesłanka wstrzymująca przed jego podpisaniem. Dodał, że podpisze pakt w normalnym trybie.

 

- Znikła ważna wątpliwość, jaką był jeszcze nieogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego (...) A więc z mojego punktu widzenia jedyna istotna przesłanka wstrzymująca mnie przed podpisaniem, zniknęła. Zamierzam to zrobić w normalnym trybie, z głębokim przekonaniem - podkreślił Bronisław Komorowski pytany przez PAP w Bratysławie, kiedy podpisze pakt fiskalny.

 

Na posiedzeniu niejawnym 21 maja Trybunał uznał za niedopuszczalny wniosek w zakresie dotyczącym zbadania zgodności z konstytucją samego paktu i umorzył postępowanie w tej sprawie. W środę opublikował postanowienie na swojej stronie internetowej.

 

Pakt fiskalny został podpisany przez przywódców 25 krajów UE, w tym premiera Donalda Tuska 2 marca ub.r., i wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych zwłaszcza w krajach strefy euro oraz nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny.

 

Powodem umorzenia było to, że PiS złożył wniosek w momencie, gdy pakt nie był jeszcze częścią obowiązującego porządku prawnego w Polsce. Trybunał przypomniał, że umowa międzynarodowa stanowi część "krajowego porządku prawnego" dopiero wówczas, gdy zostanie ratyfikowana przez prezydenta. Tymczasem pakt fiskalny nie został jeszcze ratyfikowany. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.