Środa, 29 maja 2013

Prezydent zachęca do wspólnego świętowania

Prezydent Bronisław Komorowski zaprasza do wspólnego świętowania 4 czerwca, rocznicy pierwszych w historii powojennej Polski częściowo wolnych wyborów. Na tegoroczne obchody Święta Wolności złożą się wydarzenia zaplanowane na kilka dni i poświęcone różnym obliczom sukcesu polskiej transformacji: wolności gospodarczej, wolności w kulturze i sztuce, aktywności obywatelskiej.

 

W ramach obchodów 24. rocznicy ‘89 zaplanowano m.in.: Dzień Dziecka na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego (1 VI), koncert na warszawskim Placu Konstytucji pt. „Wolność Wyboru – Wybór Wolności” (2 VI), odznaczenia dla osób, których sukcesy są symbolem zagospodarowania wolności, Toast za Wolność na Placu Konstytucji (4 VI), Galę przyznania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (5 VI), debatę z cyklu „Idee Nowego Wieku” z prof. Zbigniewem Brzezińskim (6 VI) oraz wiele innych wydarzeń.

 

Święto Wolności to święto wszystkich obywateli, dlatego większość planowany wydarzeń zakłada ich otwartość i dostępność.

 

Zobacz także:"Bądźmy razem 4 czerwca"4 czerwca 1989 roku odnieśliśmy jedno z największych zwycięstw w naszej historii. Przy urnach, kartą wyborczą, odrzucony został komunizm. Razem rozpoczęliśmy budowę wolnej, demokratycznej i suwerennej Polski. Udało się nam to dlatego, że potrafiliśmy być razem. Razem dla Polski. Po ponad dwudziestu latach od tamtego wydarzenia uczcijmy wspólnie ten ogromny sukces. 4 czerwca – Święto Wolności, święto wszystkich obywateli, jest okazją do złożenia sobie nawzajem gratulacji i podziękowań – za minione lata, za codzienną pracę, za wysiłek na rzecz przyszłości. Zachęcam do wspólnego świętowania. Sprawmy, aby ten dzień był czasem naszej wspólnej radości z odniesionych sukcesów. Bądźmy dumni z tego, jak dobrze udało nam się zagospodarować wolność, jak wiele osiągnęliśmy w budowaniu obywatelskiego, demokratycznego państwa i społeczeństwa” – napisał prezydent w liście do obywateli.


Święto Wolności – PROGRAM OBCHODÓW z udziałem Prezydenta RP


29 maja, środa

1 czerwca, sobota

2 czerwca, niedziela

3 czerwca, poniedziałek

4 czerwca, Święto Wolności

5 czerwca, środa

6 czerwca czwartek


Wolność ma wiele aspektów

 

W ramach obchodów Święta Wolności odbędzie się w tym roku wiele wydarzeń i inicjatyw społecznych. Prezydent, zachęcając do aktywnego włączenia się w obchody w planowanych przez siebie inicjatywach oraz wydarzeniach towarzyszących, pragnie podkreślić różne aspekty wolności istniejące w niepodległym kraju.


W swoim apelu Prezydent RP zachęca do refleksji nad polską wolnością i sposobami jej zagospodarowania:


„Warto porozmawiać na temat historycznej daty 4 czerwca i wolności: obywatelskiej, ekonomicznej, wolności słowa i tworzenia, wolności w internecie i innych jej aspektach. Niech wolność będzie dla nas impulsem do działania, niech stanie się inspiracją dla artystów, twórców, naukowców. Świętujmy razem – przedstawiciele mediów, politycy, przedsiębiorcy. Rodziny, sąsiedzi, wspólnoty religijne. Świętujmy w Polsce i za granicą. Zwracam się do wszystkich współobywateli: 4 czerwca 1989 roku podarowaliśmy sobie sami wielki dar – wolność. Dbajmy o nią, pielęgnujmy ją, szczyćmy się osiągnięciami naszego kraju. W tę ważną rocznicę spotkajmy się i wznieśmy toast za naszą wolność. Bądźmy tego dnia razem!” – pisał Bronisław Komorowski.

 

POBIERZ KALENDARIUM WYDARZEŃ:

 

Pliki do pobrania

Kalendarium wydarzeń [PDF]
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.