Poniedziałek, 4 marca 2013

Polityka Bezpieczeństwa i Obrony UE tematem RBN

Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej - była tematem poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Istnieje konieczność nowelizacji europejskiej strategii bezpieczeństwa – podkreślił Szef BBN Stanisław Koziej po posiedzeniu Rady. Dodał, że taka konieczność była wskazywana już przez Prezydenta RP.


Przed rozpoczęciem posiedzenia Prezydent RP Bronisław Komorowski powołał w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.

 

- Jest szansa na to, że rok 2013 będzie rokiem Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony – ocenił Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego na konferencji po posiedzeniu Rady. Jak dodał, wynika to z faktu, że w grudniu tego roku odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone problematyce bezpieczeństwa i obrony.

 

Minister zwrócił uwagę, że do tego posiedzenia należy się dobrze przygotować i – jak zaznaczył - temu właśnie celowi służyło spotkanie w ramach RBN.
 

Stanisław Koziej podkreślił, że UE stoi przed wieloma wyzwaniami w dziedzinie bezpieczeństwa, które mają różny charakter rozpoczynając od codziennych kłopotów ze wspólną polityką bezpieczeństwa i obrony. One – zaznaczył minister – są częściowo związane z kryzysem ekonomicznym, finansowym, w jakim UE się znajduje. - Ale one są też następstwem zdezaktualizowania się drogowskazu strategicznego UE, jakim jest strategia bezpieczeństwa z 2003 r. – akcentował minister.

 

Stanisław Koziej relacjonował, że na posiedzeniu RBN wskazywano także wśród problemów, jakie nowa polityka bezpieczeństwa UE powinna rozstrzygnąć jest współdziałanie między NATO i UE. - Dzisiejsze zasady tej współpracy są niewystarczające, z reguły oparte na decyzjach ad hoc, tymczasem potrzebne są systemowe mechanizmy – ocenił.


Minister mówił również, że ważną kwestią jest sprawa przemysłów obronnych państw europejskich. W jego ocenie, Europa stoi przed wyzwaniem konsolidacji tych przemysłów, sprostania konkurencji w wymiarze światowym. Stanisław Koziej poinformował, że prezydent zlecił BBN przygotowanie analizy i raportu na temat przyszłości przemysłów obronnych w Europie i na tym tle polskiego przemysłu obronnego.

 

Czytaj również na stronie BBN <<<<


 W posiedzeniu Rady, oprócz Prezydenta RP i szefa BBN, uczestniczyli także Ewa Kopacz – marszałek Sejmu RP; Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP; Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych; Tomasz Siemoniak – minister obrony narodowej; Bartłomiej Sienkiewicz – minister spraw wewnętrznych; Michał Boni – minister administracji i cyfryzacji; Leszek Miller – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej; Zbigniew Ziobro – przewodniczący Solidarnej Polski.
 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.