Środa, 9 stycznia 2013

Uroczystości pogrzebowe Teresy Torańskiej

Z ludzkiej pamięci, ludzkich przeżyć, wyznań pisała historię Polski, dociekając prawdy - mówił prezydent Bronisław Komorowski o Teresie Torańskiej podczas środowych uroczystości pogrzebowych na warszawskich Powązkach.

 

Dziennikarka, pisarka, autorka wywiadów m.in. z dawnymi działaczami komunistycznymi zmarła 2 stycznia. Prezydent pośmiertnie odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego dziennikarstwa i szczególne osiągnięcia w pracy publicystycznej upowszechniającej wiedzę o najnowszej historii Polski. Odznaczenie z rąk Bronisława Komorowskiego odebrał w środę jej mąż Leszek Sankowski.Zobacz także:Para Prezydencka żegna Teresę Torańską


- Z ludzkiej pamięci, ludzkich przeżyć, wyznań pisała historię Polski; pisała, dociekając prawdy. I wtedy, gdy jej rozmówcami byli „oni”, z mijającej rzeczywistości komunistycznej, jak i gdy jej rozmówcami staliśmy się „my”, z naszej Polski solidarnościowej - mówił o Torańskiej prezydent.


Bronisław Komorowski podkreślał, że dziennikarka nie oszczędzała swoich rozmówców, "ale szanowała ich emocje, zaskakiwała i potrafiła trafiać w czułe punkty, ale zawsze dawała szansę na obronę odmiennych cudzych racji".

 

- Szukała prawdy o nas, o Polsce. Szukała tej prawdy nie po to, by stawiać proste bądź uproszczone diagnozy i oceny, ale po to, by budzić refleksję, by budować czytelne znaki ostrzegawcze. Potrafiła pokazać mroczne zakamarki ludzkich serc i ludzkich dusz, ale zawsze starała się wydobyć to, co pokazywało w każdym człowieku istniejącą lepszą, piękniejszą stronę - mówił Bronisław Komorowski.
 

W uroczystościach pogrzebowych udział wzięła rodzina, przyjaciele zmarłej i liczni przedstawiciele świata polityki. Oprócz prezydenta Bronisław Komorowski i jego Małżonki obecni byli także marszałek Sejmu Ewa Kopacz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz wielu dziennikarzy. (PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.