Poniedziałek, 1 października 2012

"Opierajmy spór o wolę budowania wspólnoty"

- Uczelnia powinna stawiać ważne pytania i poszukiwać odpowiedzi, korzystając z różnorodnych opinii, ale dążąc do budowania wspólnoty - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na inauguracji roku akademickiego na warszawskiej Collegium Civitas.

Podczas uroczystości na niepublicznej uczelni Collegium Civitas prezydent skomentował temat wykładu przygotowanego na inaugurację: "Czy integracja europejska ma przyszłość?".

Przypomniał, że "to my jesteśmy Europą" i w związku z tym pytanie brzmi: "czy my mamy dobrą przyszłość przed sobą?".

- Tak ambitnie sformułowane pytanie świadczy o tym, że uczelnia chce stawiać ważkie problemy, chce stawiać ważne pytania i chce, aby padały na to odpowiedzi, które będą nas zbliżały do tego, co jest istotą „civitas”, a więc wspólnoty - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak wyjaśnił, nie chodzi o to, aby na uczelni wszyscy reprezentowali jednakowe poglądy. - Patrzę po sali i widzę wiele osób znanych mi, czasami zaprzyjaźnionych, czasami wręcz przeciwnie i myślę sobie: znakomicie. Tak powinno być. Uczelnia powinna być miejscem sporu - podkreślił.

Według Bronisława Komorowskiego ten spór powinien być oparty o rzetelną wiedzę i wolę budowania wspólnoty przy wszystkich różnicach oraz odmiennych sympatiach i antypatiach. - To jest zadanie, którego nie zrobimy, jeśli nie będą miały tej ambicji uczelnie i ośrodki naukowe - podkreślił prezydent. - Serdecznie dziękuję za takie ukształtowanie tej niezwykłej uczelni - dodał.

Prezydent odniósł się również do obecności na uczelni studentów zagranicznych. - W obliczu pojawiających się skutków kryzysu demograficznego musimy mieć w sobie siłę i zdolność przyciągania studentów spoza Polski. To jest wielkie zadanie i sprawdzian, czy na rynku edukacyjnym w Polsce jesteśmy w stanie konkurować z odpływem polskiej młodzieży, która korzysta ze swobody podróżowania, zdobywania miejsca pracy i zdobywania wykształcenia - mówił prezydent. (PAP, inf. własna)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.