Sobota, 8 września 2012

Prezydent zachęcał do czytania "Pana Tadeusza"

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką zainaugurował w sobotę w Warszawie „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywało się publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza.


"O wiosno, kto ciebie widział wtenczas w naszym kraju/ Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju/ O wiosno, kto cię widział, jak byłaś kwitnąca/ zbożami i trawami, a ludźmi błyszcząca/ obfita we zdarzenia, nadzieją brzemienna/ ja ciebie dotąd widzę piękna maro senna./ Urodzony w niewoli, okuty w powiciu/ ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu" - czytał prezydent Komorowski fragment z XI księgi "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W warszawskim Ogrodzie Saskim koło sadzawki z fontanną zebrało się wielu warszawiaków, chcących uczestniczyć w "Narodowym Czytaniu Pana Tadeusza".


- 200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracji dla Adama Mickiewicza do napisania, już na emigracji Pana Tadeusza, chcę zachęcić do wspólnego czytania. Minęło 200 lat od wielkich i ważnych wydarzeń związanych z nadzieją na polską wolność, 200 lat, w których wiele pokoleń polskich tak jak Adam Mickiewicz marzyło o wiośnie wolności. Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności, ale warto pamiętać o tym, że w tej naszej drodze ku wolności Pan Tadeusz i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także zachwycały i umacniały - mówił prezydent.


- Dzisiaj zachęcam i zapraszam do narodowego, a więc wspólnego czytania Pana Tadeusza, do wspólnego czytania od Tatr po Bałtyk, od Odry aż po Bug, a nawet i dalej, sięgając także i do terenów znad Niemna, tych gdzie nasza wyobraźnia lokuje Soplicowo - dodał Bronisław Komorowski.


Po wystąpieniu prezydenta Andrzej Seweryn rozpoczął czytanie "Inwokacji" otwierającej pierwszą księgę poematu. Fragment odczytała też Pierwsza Dama. Kolejne księgi czytają: Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Sonia Bohosiewicz, Stanisława Celińska, Marek Bukowski, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Antoni Pawlicki. Ostatnią, dwunastą księgę przeczyta Andrzej Seweryn. Czytanie ma zakończyć się o 1.30 w nocy. Tło muzyczne dla lektury tworzy muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu takich artystów jak m.in. Janusz Olejniczak czy Andrzej Jagodziński.


Równolegle z inauguracją "Narodowego czytania Pana Tadeusza" w Warszawie akcja głośnej lektury narodowego poematu rozpoczęła się w około 60 polskich miastach i miejscowościach. Każdy z ośrodków realizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie „Narodowego czytania”. W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. W sobotę w całym kraju ludzie spotkają się, aby wspólnie, na rynkach, skwerach, w parkach usłyszeć strofy Pana Tadeusza w wielu interpretacjach. Niektóre miasta rozszerzyły ideę akcji, dzięki czemu obejmie ona też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytać będą poemat w domach opieki czy szpitalach.

 

Prezydent RP Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”, aby popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury – najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów.

 

O wydarzeniu mówił też w sobotę rano Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, który wraz z aktorką Krystyną Jandą był gościem TVN24. Dla Programu I Polskiego Radia minister Michałowski odczytał fragment XI księgi poematu.

 

Około północy Para Prezydencka wzięła udział w zakończeniu akcji w Ogrodzie Saskim. Wysłuchano Księgi XII – Kochajmy się oraz Epilogu w interpretacji Andrzeja Seweryna, fragment odczytał także prezydent Bronisław Komorowski. 

 

- Chcielibyśmy wyrazić naszą nadzieję, że w przyszłym roku może podobne narodowe wspólne czytanie zrobimy z ojcem naszego poczucia humoru, polskiego dowcipu - z "Zemstą" Aleksandra Fredry. Bardzo bym chciał, aby to narodowe czytanie trwało przez następne lata - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Dziękując wszystkim uczestnikom wspólnego czytania "Pana Tadeusza",  w tym aktorom i samorządom, prezydent szczególnie wspomniał media, przede wszystkim Polskie Radio i TVP Info, które relacjonowały imprezę. - W naszym przekonaniu to jest najlepsza forma wypełniania misji publicznych mediów - ocenił. Podkreślił też, że księgi poematu Mickiewicza budują polskie serca, duszę, dumę i marzenia.


W Ogrodzie Saskim czytanie "Pana Tadeusza rozpoczął i zakończył Andrzej Seweryn. Kolejne księgi czytali Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Sonia Bohosiewicz, Stanisława Celińska, Marek Bukowski, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki. Tło muzyczne dla lektury tworzyła muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu takich artystów jak m.in. Janusz Olejniczak czy Andrzej Jagodziński. (PAP, inf. własna)

 

Czytaj więcej o akcji >>

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.