Czwartek, 17 maja 2012

Prezydent na jubileuszu Muzeum Narodowego

Te 150 lat to czas realizacji trudnych marzeń - mówił w czwartek Bronisław Komorowski, który wziął udział w uroczystej inauguracji jubileuszu Muzeum Narodowego w Warszawie.

Muzeum zostało otwarte po trwających prawie rok przygotowaniach. Nowy wygląd otrzymały muzealne sale, ale też otoczenie wokół budynku. W muzeum będzie można też zobaczyć odzyskane przez ministerstwo kultury w ostatnich miesiącach dzieła zagrabione z polskich zbiorów podczas II wojny światowej - m.in. "Pomarańczarkę" Aleksandra Gierymskiego.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego przyszło czekać wiele dziesiątków lat, zanim można było cieszyć się tym ambitnym, pięknym gmachem, jako godnym miejscem, w którym gromadzi się skarby kultury narodowej, ale też skarby kultury europejskiej i światowej. - Dziś także są potrzebne piękne marzenia. Marzenia o tym, aby ten gmach i ta instytucja uzyskiwały coraz piękniejszy wyraz - mówił prezydent.

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i doradca prezydenta Tadeusz Mazowiecki. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.