Środa, 9 maja 2012

Wizyta Pary Królewskiej Norwegii

Wizyta Jego Królewskiej Mości Haralda V Króla Norwegii w Polsce to potwierdzenie woli umacniania dobrych relacji dwustronnych i realna szansa na szukanie nowych obszarów współpracy - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Król Norwegii dwustronne relacje uznał za znakomite.

 

Po spotkaniu z Królem Norwegii prezydent podkreślił wspólnotę poglądów i działania polsko-norweskiego opartą o wspólne członkostwo w NATO.  - Jestem przekonany - bo takie wrażenie odniosłem po dzisiejszej rozmowie - że nasze kraje na zbliżającym się szczycie NATO w Chicago będą zajmowały bardzo zbliżone stanowiska w kwestiach istotnych dla Sojuszu i dla bezpieczeństwa naszego regionu - powiedział prezydent Komorowski na środowym spotkaniu z dziennikarzami.

 

Podziękował również Jego Królewskiej Mości, a za pośrednictwem Króla Norwegii wszystkim Norwegom za pomoc udzielaną polskiej "Solidarności" w okresie dla nas trudnym, w okresie polskiej walki o wolność, w okresie stanu wojennego.Zobacz także:Obiad oficjalny na cześć Pary Królewskiej Norwegii

 

Zdaniem prezydenta planowana na czwartek konferencja "Partnerstwo polsko-norweskie" może być dobrym momentem dla wyznaczenia kierunków na przyszłość w relacjach dwustronnych.

 

Król Norwegii dziękował za gorące przyjęcie z jakim spotkał się w Polsce.  - Stosunki polsko-norweskie widziane również z norweskiej perspektywy są znakomite i mam wrażenie, że coraz bardziej się zacieśniają. Polska i Norwegia współpracują w strukturach NATO, ale również w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego - powiedział Harald V. Dodał, że dzięki tej współpracy oraz grantom norweskim jego kraj może wspomóc Polskę w wielu obszarach, takich jak m.in.: ochrona środowiska, energetyka, ochrona zdrowia, kultura. Zaznaczył, że do Polski przyjechała wraz z nim duża delegacja przedstawicieli norweskiego życia gospodarczego, co - jak mówił Harald V - wskazuje na duże zainteresowanie, jakim Polska cieszy się wśród norweskich przedsiębiorców.

 

Polski prezydent mówił też o ewidentnych osiągnięciach w budowie korzystnych relacji polsko-norweskich w dziedzinie współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony. W tym kontekście wspomniał o konkretnych kontraktach, perspektywie współpracy technologicznej. Bronisław Komorowski mówił też o dobrym funkcjonowaniu mechanizmów finansowych związanych z grantami norweskimi. - To są realne pieniądze wykorzystywane na ważne projekty i programy w Polsce - podkreślił.

 

Wizyta Pary Królewskiej Norwegii - Jego Królewskiej Mości Haralda V Króla Norwegii i Jej Królewskiej Mości Królowej Sonji - w Polsce rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Gości powitał prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką Anną.

 

Później odbyło się spotkanie Par Prezydenckiej i Królewskiej, a następnie rozmowy plenarne delegacji obu państw.

 

W obecności Prezydenta Komorowskiego i Króla Norwegii zostały podpisane umowy dwustronne: „Polsko-Norweski Program Stypendialny”, „Fundusz Stypendialny i szkoleniowy”, „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” oraz „Polsko-Norweska Współpraca Badawcza”. Ze strony polskiej podpis pod umowami złożyła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. (inf. własna, PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.