Czwartek, 2 lutego 2012

Nowe Pomniki Historii

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek rozporządzenia w sprawie uznania nowych obiektów za Pomnik Historii. Spotkanie prezydent rozpoczął od wspomnienia zmarłej w środę Wisławy Szymborskiej.

 

- W takim właśnie gronie osób, ludzi głęboko zatopionych w sprawy kultury polskiej, spotkanie dzisiejsze trzeba zacząć od krótkiej myśli, serdecznej myśli poświęconej pani Wisławie Szymborskiej, która odeszła od nas, która zostawiła jednak tyle dobrego, wspaniałego w obszarze kultury polskiej. Bardzo bym serdecznie prosił o chwilę własnej myśli i modlitwy - powiedział Bronisław Komorowski na początku uroczystości. Zobacz także:Pożegnanie Wisławy SzymborskiejPrezydent: Będzie nam brakowało Wisławy Szymborskiej

 

Wręczając rozporządzenia w sprawie uznania nowych obiektów za Pomniki Historii, prezydent podkreślał troskę i osiągnięcia, jeśli chodzi o ratowanie, zagospodarowanie zabytków, które stanowią o wartości naszej kultury.  - Sądzę, że możemy z dumą powiedzieć, że uczymy się na nowo łączenia dumy, dbałości o zabytek z jego użytecznością. Na tym polega dzisiaj dbanie o zabytki , że one bardzo często pełnią ważne, nie tylko muzealne role - zaznaczył. 

 

Prezydent podkreślił, że tytuł Pomnik Historii jest wyróżnieniem szczególnym, prestiżowym.  - Mam nadzieję - powiedział Bronisław Komorowski -  że wspólnym wysiłkiem potrafimy znaleźć sposób na zbudowanie trwałego systemu wsparcia finansowego, aby pomoc tym, którzy uzyskują to zaszczytne miano Pomnika Historii.

 

Tytuł Pomnika Historii otrzymało pięć nowych obiektów:

Podczas uroczystości została wyświetlona prezentacja poszczególnych wyróżnionych obiektów.

 

 

Czytaj więcej: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/pomniki-historii/

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.