Czwartek, 15 grudnia 2011

Prezydent na Europejskich Dniach Rozwoju

Trwały rozwój społeczny, wspierany odpowiednią polityką, jest nieodłącznie związany z demokracją, wolnością i prawami człowieka - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski na inauguracji 6. Europejskich Dni Rozwoju (EDR) w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.


- Trudno wyobrazić sobie trwały rozwój społeczny bez uznania ludzkiej wolności za jedną z fundamentalnych wartości, bez poszanowania swobód obywatelskich, a także poszanowania i szacunku dla drugiego człowieka - powiedział prezydent, zachęcając do dyskusji i wyznaczeniu kierunków wsparcia, jakiego kraje bogatsze udzielają krajom rozwijającym się.Zobacz także:Otwarcie Europejskich Dni Rozwoju z udziałem Szefa KPRP


Przypominając, że na świecie są wciąż obszary ubóstwa, wyraził przekonanie, że "poczucie solidarności każe nam myśleć o najbardziej potrzebujących i nie pozostawiać ich bez pomocy". Podkreślił, że zakładając trwałą samorealizację, polityka rozwojowa odnosi się do państw i społeczeństw, ale przede wszystkim do poszczególnych ludzi i obywateli.


- Protesty na Białorusi przeciwko praktykom autorytarnej władzy, dążenia do obalenia niedemokratycznych rządów w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie czy pozytywne wieści docierające z Birmy - te procesy świadczą o determinacji w dążeniach demokratycznych - powiedział Bronisław Komorowski.


Przypomniał w tym kontekście polskie doświadczenia stanu wojennego. - 30 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. Ci, którzy marzyli o wolności i demokracji, trafili za kraty więzień albo do obozów internowania. Pamiętamy o tamtym doświadczeniu i przez pryzmat tego bolesnego doświadczenia angażujemy się we wspieranie demokracji w innych obszarach świata - powiedział.


Przypomniał też polską inicjatywę powołania w UE Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji oraz szczególne zainteresowanie wsparciem krajów Partnerstwa Wschodniego.


- Z roku na rok w miarę naszych rosnących możliwości rośnie polska pomoc rozwojowa w wymiarze finansowym; niezmiennie jesteśmy gotowi dzielić się naszym doświadczeniem i radą - zaznaczył. Wyraził przekonanie, że polskie doświadczenie transformacji ustrojowej "może być ważnym przesłaniem dla wszystkich, którzy pragną zmienić swój los, a także los innych, na lepszy".


W konferencji zorganizowanej w ramach polskiej prezydencji, bierze udział ok. 500 gości, w tym nobliści, głowy państw, szefowie rządów i ministrowie, przedstawiciele europejskich instytucji i organizacji zaangażowanych w politykę rozwojową. Celem dwudniowej konferencji jest promowanie współpracy rozwojowej i zwiększanie świadomości społecznej na temat wspierania rozwoju krajów potrzebujących pomocy.


EDR organizowane są od 2006 roku w drugiej połowie każdego roku kalendarzowego przez rotacyjną prezydencję we współpracy z Komisją Europejską. (PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.