Wtorek, 8 listopada 2011

Prezydent desygnował D.Tuska na premiera

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął dymisję Rady Ministrów i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Jednocześnie prezydent desygnował Donalda Tuska na nowego Prezesa Rady Ministrów.

 

- Oceniam, że bilans tych ostatnich niełatwych czterech lat jest dla Polski absolutnie korzystny – powiedział Bronisław Komorowski podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.


Zdaniem prezydenta, sprawy polskie idą w dobrą stronę, a w każdym resorcie i w każdym miejscu państwa polskiego można odnaleźć oznaki zmian na lepsze. Dziękował premierowi i ustępującym ministrom. 

 

- Liczę na sprawne powołanie rządu, liczę na odważne decyzje, zapowiedź odważnego rządzenia, mądrego silnego przywództwa – zaznaczył prezydent.  - Z góry chciałem zadeklarować, że wspólnota drogi i wspólnota celów, o której często mówię, zobowiązuje także na tym etapie prezydenta Polski – dodał.
 

Prezydent zwrócił uwagę, że to szczególna sytuacja, kiedy prezydent przyjmuje dymisję rządu i jednocześnie może temu samemu premierowi powierzyć misję tworzenia nowego rządu. - To też jest dowód na stabilizację polskiej demokracji, na dojrzewanie nas wszystkich do tego, aby cenić nie tylko hasła, nie tylko deklaracje, ale cenić realne dokonania w służbie najjaśniejszej Rzeczypospolitej – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

 

Konstytucja przewiduje, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu Prezes Rady Ministrów składa dymisję rządu; prezydent, przyjmując dymisję Rady Ministrów, powierza jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów. Prezydent desygnuje także Prezesa Rady Ministrów, który proponuje skład Rady Ministrów.

 

Zobacz także:Prezydent o wyzwaniach stojących przed PolskąWystąpienie Prezydenta RP przed Sejmem VII kadencji

 

Donald Tusk zapowiedział, że słowa prezydenta, jakie padły podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu, zapadły mu w pamięć i będą wskazaniem przy tworzeniu nowego gabinetu. - Będą też zobowiązaniem dla nowego gabinetu, który postaram się stworzyć sprawnie i tak szybko, jak to możliwe – dodał. 

 

Prezydent pogratulował też obecnej na uroczystości Ewie Kopacz wyboru na Marszałka Sejmu VII kadencji . Zwrócił uwagę, że Ewa Kopacz jest pierwszą w polskiej historii kobietą Marszałkiem Sejmu. - Jestem pewien, że cały ogromny bagaż doświadczenia parlamentarnego i rządowego, a nie tylko kwestia płci, będą sprzyjały temu, że wszyscy będziemy dumni z tej nowej kadencji Sejmu. Czego pani Marszałek z całego, szczerego serca życzę – mówił prezydent, wręczając Ewie Kopacz bukiet kwiatów.
 

Również we wtorek o godz. 17.00 prezydent wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu Senatu.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.