Piątek, 19 sierpnia 2011

Szef KPRP na rozpoczęciu Światowego Zjazdu Ocalonych

Z okazji rozpoczęcia Światowego Zjazdu Ocalonych, ich współmałżonków i Rodzin Drugiego i Trzeciego Pokolenia w uroczystości otwarcia Zjazdu w dniu 19 sierpnia uczestniczył szef Kancelarii Minister Jacek Michałowski. W Zjeździe wzięło udział około 350 uczestników, przede wszystkim dzieci Holocaustu z całego świata i ich potomkowie, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata oraz przedstawiciele gminy wyznaniowej żydowskiej i instytucji żydowskich w Polsce. Wielu spośród obecnych na Zjeździe Dzieci Holocaustu przyjechało do Polski po raz pierwszy od czasów II wojny światowej.

XXIII Światowy Zjazd, organizowany przez Światową Federację Dzieci Żydowskich Ocalonych z Holocaustu wspólnie z polskim Stowarzyszeniem „Dzieci Holocaustu”, miał miejsce po raz pierwszy w Polsce.
Zobacz także:List prezydenta o okazji Światowego Zjazdu Ocalonych
Szef Kancelarii Prezydenta RP Minister Jacek Michałowski odczytał list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Głos zabrała przewodnicząca Światowej Federacji Dzieci Żydowskich Ocalonych z Holocaustu (World Federation of Jewish Child Survivors of The Holocaust –WFJCSH) Stefanie Seltzer, przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce Anna Drabik oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która Światowy Zjazd objęła honorowym patronatem.

By uczcić pamięć zamordowanych Żydów oraz Polaków zamordowanych za pomoc w ratowaniu Żydów, zapalono symbolicznie świece.

Uroczysta koszerna kolacja szabatowa otwierająca Zjazd odbyła się na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.