Piątek, 15 lipca 2011

Uroczyste otwarcie apartamentu księcia Józefa

Uroczyste otwarcie apartamentu księcia Józefa
Uroczyste otwarcie apartamentu księcia Józefa
Uroczyste otwarcie apartamentu księcia Józefa
Uroczyste otwarcie apartamentu księcia Józefa

Zrekonstruowany apartament księcia Józefa Poniatowskiego, bratanka króla Stanisława Augusta, wodza naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, znajdujący się w Pałacu Pod Blachą w Warszawie, został otwarty w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żony Anny.

 

"To dla mnie źródło wielkiej satysfakcji, że poprzez wysiłek najprostszy, jakim jest szukanie oszczędności w pobliżu samego siebie, przyczyniłem się do powstania pięknego dzieła" - powiedział prezydent podczas piątkowej uroczystości. Zaznaczył, że jest to dla niego szczególnie ważne, ze względu na narodową legendę księcia Poniatowskiego.

 

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund podziękował prezydentowi za inspirację i wsparcie w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia rekonstrukcyjnego i konserwatorskiego. Środki na jego realizację zostały przekazane w ubiegłym roku, za zgodą Sejmu RP, z budżetu Kancelarii Prezydenta RP Zamkowi Królewskiemu.

 

Prezydent poinformował, że chciałby podtrzymać tradycje przekazywania w ten sposób środków na dobra narodowe także w tym roku oraz wyraził nadzieje, że inne instytucje państwowe pójdą za jego przykładem.

 

 

Książę Józef Poniatowski (1763-1813) otrzymał Pałac Pod Blachą od swego stryja króla Stanisława Augusta w 1794 r., ale zamieszkał w nim dopiero cztery lata później. Pałac stanowił dom księcia przez 15 lat, aż do jego śmierci w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 r.

 

Apartament księcia Józefa, zajmujący całe pierwsze piętro pałacu, miał układ okrężny - składał się z pokoi rozmieszczonych wokół centralnej klatki schodowej: przedpokoju, kancelarii wojennej, pokoju sypialnego, kancelarii sztabowej, salonu i pokoju adiutanta.

 

Wystrój apartamentu został zrekonstruowany na podstawie dokumentów archiwalnych, m.in. rachunków dotyczących remontu pałacu przeprowadzonego w latach 1803-1804, inwentarzy wykonanych po śmierci księcia na zlecenie jego siostry. Informacji na temat zdobienia ścian w jednym z pomieszczeń (kancelarii sztabowej) dostarczyły też trzy czarno-białe fotografie wykonane przed II wojną światową.

 

W zrekonstruowanych wnętrzach apartamentów ściany pomalowane zostały zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach archiwalnych. W kancelarii sztabowej odtworzono na ścianach arabeskowy ornament. Zrekonstruowano także marmurowe kominki i okrągły piec kaflowy.

Meble i obrazy zdobiące apartament pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego, m.in. z daru rodziny Lanckorońskich; część stanowi własność Fundacji im. Zbiorów Ciechanowieckich. Oryginalne meble i obrazy z apartamentu zostały po śmierci księcia sprzedane na aukcjach w całej Europie z polecenia jego siostry, która w tym czasie od lat już mieszkała we Francji i była towarzyszką życia Talleyranda.

 

Pałac pod Blachą, znajdujący się bezpośrednio u podnóża Zamku Królewskiego, stanowi integralną część kompleksu zamkowego. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.