Piątek, 27 maja 2011

XVII Spotkanie Prezydentów Państw Europy Środkowej

XVII Spotkanie Prezydentów Państw Europy Środkowej

Do Zamku Królewskiego w piątkowy poranek przybyli prezydenci krajów Europy Środkowej, którzy - na zaproszenie Bronisława Komorowskiego wzięli udział w XVII szczycie poświęconym przemianom demokratycznym. Wieczorem przywódcy 20 państw spotkają się z Barackiem Obamą.

 

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego rozwinięty został czerwony dywan, po którym przeszli goszczący w Warszawie przywódcy państw Europy Środkowej, rozwieszono też flagi.

 

Szczyt odbywał się w Zamku Królewskim w Sali Wielkiej Asamblowej. Spotkanie było podzielone na dwie sesje, obie pod tytułem: Drogi do demokracji. Wspólne doświadczenia w transformacji demokratycznej. Przywódcy rozmawiali o tym, jak wykorzystać doświadczenia demokratyczne naszej części Europy w krajach Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu oraz państwach sąsiadujących od wschodu z Unią Europejską.

 

Podsumowaniem całodziennych obrad będzie wieczorny roboczy obiad w Pałacu Prezydenckim, którego gościem specjalnym będzie prezydent USA Barack Obama, który w piątek rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce. Prezydenci będą rozmawiać o tym, jak Europa i USA - w ramach wspólnoty transatlantyckiej - mogą pomóc w budowie społeczeństw oraz systemów demokratycznych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

 

Prezydenci, którzy przybyli na szczyt:

(inf. własna/PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.