Czwartek, 3 lutego 2011

"Mamy szereg wspólnych planów"


Jak dodał, umówił się z Wiktorem Janukowyczem na dalsze współdziałanie w całym szeregu kwestii.


- W drugiej połowie 2011 roku Polska będzie sprawować prezydencję Radzie UE. Osobiście pragnę podkreślić, iż integracja europejska jest głównym priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy. Niewątpliwie widzimy, że Polska w sposób konsekwentny i stały popiera nasze dążenia do eurointegracji - oświadczył prezydent Janukowycz.


Ukraiński przywódca poinformował, że wraz z Bronisławem Komorowskim umówili się, że będą wzbogacać relacje między krajami o nowe elementy. Zaznaczył, ze Polska była i jest partnerem strategicznym Ukrainy.

 

Wiktor Janukowycz dodał, że wraz prezydentem Komorowskim rozmawiali też o rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk oraz o kwestii przygotowań Polski i Ukrainy do piłkarskiego Euro 2012. - Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się nam w sposób umiejętny poprowadzić te projekty międzynarodowe o wielkiej skali - zaznaczył ukraiński prezydent.

 

Według Wiktora Janukowycza w najbliższym czasie Polska i Ukraina mają przed sobą dalszy rozwój współpracy regionalnej. - To jest również rekonstrukcja już istniejących oraz otwarcie nowych przejść granicznych na polsko-ukraińskiej granicy państwowej, a także wprowadzenie wspólnej odprawy celnej oraz kontroli granicznej - wyjaśnił.

 

Ukraiński prezydent przypomniał również, że w czwartek i piątek w Warszawie w ramach VI Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego spotykają się polscy marszałkowie województw oraz gubernatorzy obwodów z Ukrainy. - I dlatego też mówiliśmy o współpracy regionalnej polsko-ukraińskiej. Jest to sprawa bardzo aktualna. Jesteśmy zainteresowani tym, aby zbadać polskie doświadczenie w przeprowadzeniu reform samorządowych, a Polska w tej dziedzinie ma istotne sukcesy - ocenił Wiktor Janukowycz.

 

Bronisław Komorowski poinformował także, że Wiktor Janukowycz zaprosił go do uczestniczenia w konferencji związanej z 25. rocznicą katastrofy czarnobylskiej. Zdaniem polskiego prezydenta cała Europa, a szczególnie Środkowo-Wschodnia powinna uczestniczyć w przypominaniu tego wydarzenia i jego skutków. Jak dodał, jeżeli tylko pozwoli mu kalendarz, bo - jak zwrócił uwagę - konferencja zaplanowana jest w okolicy Świąt Wielkanocnych - to weźmie w niej udział. Prezydent Komorowski mówił, że bardzo by tego chciał, bo - to się należy ludziom, którzy byli wtedy najbliżej dramatu, który wstrząsnął światem.

 

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała, że podczas czwartkowych rozmów prezydenci Komorowski i Janukowycz ustalili także, że wspólnie spotkają się w Sahryniu na Lubelszczyźnie, by uczcić pamięć Ukraińców zabitych przez Polaków, a następnie udadzą się do jednej ze wsi na Ukrainie, by tam uczcić pamięć Polaków zabitych przez Ukraińców. Dodała, że termin tego spotkania ma zostać ustalony.

 

(PAP)
 

«««  12
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.