Poniedziałek, 31 stycznia 2011

"Prezydencki projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z FUS już gotowy"

Prezydencki projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach ma na celu naprawienie krzywd tym osobom, które mogły podjąć błędne decyzje w sprawie swoich emerytur - tłumaczyła w poniedziałek prezydencka minister Irena Wóycicka.


Jak zaznaczyła, projekt jest już gotowy. Jest w nim mowa o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które by kontynuować pracę, zdecydują się na ich zawieszenie.


Pod koniec grudnia prezydent podpisał ustawę o finansach publicznych; jeden z jej przepisów mówi o tym, że osoby, które po przejściu na emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją. Osoba pracująca, która chce jednocześnie pobierać emeryturę i pensję, musi przynajmniej na jeden dzień rozwiązać stosunek pracy.


Jak zaznaczyła minister Wóycicka, prezydencki projekt "naprawia krzywdy, wyrównuje straty związane z decyzją, której interpretacja zmieniła się na skutek zmian (przepisów)". Pozwala on na ponowne wyliczanie emerytury osób, które zawieszą swoje emerytury w momencie, kiedy ostatecznie rozwiążą umowę o pracę.


- Liczę, że parlament przyjmie tę ustawę, bo za nią stoją silne argumenty - tu chodzi o wyrównanie pewnych strat, które mogły ponieść osoby, na skutek decyzji, które podejmowały nie mając świadomości, jakie prawo będzie za dwa lata - tłumaczyła Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.


W pierwszej połowie stycznia minister Wóycicka zapowiedziała, że prezydencki projekt będzie mówił o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które by kontynuować pracę, zdecydują się na ich zawieszenie.

 

(PAP, inf. własna)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.