Poniedziałek, 31 stycznia 2011

Prezydent zainaugurował obchody 20. rocznicy powołania BBN

Tagi: bbnbezpieczeństwo
Prezydent zainaugurował obchody 20. rocznicy powołania BBN
Prezydent RP Bronisław Komorowski
Szef BBN Stanisław Koziej
Obchody 20. rocznicy powołania BBN

W poniedziałek, 31 stycznia 2011 roku, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji, w Pałacu Prezydenckim, została zorganizowana konferencja pt. „Bezpieczeństwo narodowe Rzeczypospolitej Polskiej na przełomie wieków: doświadczenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego i strategiczne wyzwania”.
 

Konferencja rozpoczęła się o godz. 10 wystąpieniem Prezydenta RP i Szefa BBN. W swoim przesłaniu Bronisław Komorowski przypomniał historię powstania BBN oraz jego wkład w realizację nie tylko wzniosłych i dalekosiężnych celów, ale także współuczestnictwo w rozwiązywaniu wielu trudnych sytuacji wewnętrznych kraju. Prezydent zaznaczył ponadto, że BBN kontynuując wszystko co najlepsze z 20-lecia podejmuje jakościowo nowe wyzwanie w postaci Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

 

- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego musi wybiegać myśleniem do przodu, reagować na bieżące zagrożenia i prognozować przyszłe - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

 

Według prezydenta, Biuro powinno być instytucją w mniejszym stopniu zajmującą się bieżącą polityką, a w większym - analizą strategiczną, badaniem zagrożeń (wymienił sferę bezpieczeństwa energetycznego i zagrożenie cyberatakami), a także wyciąganiem wniosków na przyszłość. Jak podkreślił Bronisław Komorowski, taką rolę pełniło BBN w czasie powodzi z 1997 r. i taką też rolę powierzono mu przy badaniu katastrofy smoleńskiej - gdy BBN opracowało zestaw zaleceń dotyczących transportu VIP.

 

Prezydent podkreślił, że udział w konferencji oraz w Strategicznym Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego wszystkich byłych szefów BBN oraz innych osób kierujących tą instytucją wykazuje, że o bezpieczeństwie nie tylko warto, ale i można rozmawiać ponad wszelkimi podziałami. Może to stanowić dobry przykład naśladowania w innych dziedzinach funkcjonowania państwa.


W obchodach 20-lecia BBN uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu i parlamentu, byli szefowie i kierownictwo Biura, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Raisa Bohatyriowa, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew, były minister obrony Niemiec Volker Rühe, a także ambasadorowie i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce, wybitni analitycy i eksperci, politycy, wojskowi i naukowcy związani z tą instytucją.


Zorganizowaniu przez BBN konferencji nie przyświecał jedynie cel zaznaczenia i upamiętnienia 20. rocznicy powstania Biura. Ta okoliczność potraktowana została jako okazja do refleksji nad bezpieczeństwem narodowym i dyskusji na temat wyzwań przeszłości i przyszłości.

 

12»»»
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.