Środa, 15 grudnia 2010

Prezydent rozmawiał z premierem o polityce zagranicznej

Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezes Rady Ministrów Donald Tusk
Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezes Rady Ministrów Donald Tusk
Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezes Rady Ministrów Donald Tusk

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w środę z premierem Donaldem Tuskiem o współpracy w polityce zagranicznej, w tym o rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie UE w Brukseli poświęconym głównie kwestiom gospodarczym.


Obaj podkreślali uwagę tego, że polska polityka jest jednorodna dzięki zgodnej współpracy premiera i prezydenta.
Przed szczytem planowane jest w Brukseli jeszcze spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.


Bronisław Komorowski powiedział po środowym, trwającym trzy kwadranse, spotkaniu w Belwederze, że razem z premierem w relacjach międzynarodowych - szczególnie w sprawach europejskich - udało się zbudować "dobre współdziałanie, które przyniesie dobre owoce, także w perspektywie polskiej prezydencji" w UE.


- Miałem koronę Himalajów: spotkania z trzema prezydentami bardzo ważnych krajów (USA, Rosji, Niemiec - PAP). Ale jest perspektywa także spotkania w Polsce w ramach Trójkąta Weimarskiego z kanclerz Niemiec i prezydentem Francji. To wymaga dalszej koordynacji polityki zagranicznej - podkreślił prezydent.


Jednocześnie zaznaczył, że Polska jest za granicą postrzegana jako kraj dużego sukcesu. - Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze, właśnie poprzez ścisłe współdziałanie, do przekucia polskich sukcesów gospodarczych i w każdej innej dziedzinie na mocną pozycję naszego kraju w relacjach międzynarodowych i unijnych. I to jest celem naszego wspólnego działania - powiedział Bronisław Komorowski.


Dodał z uśmiechem: "Proszę państwa, to nie jest nic szczególnego, że się spotykamy z premierem Donaldem Tuskiem. Po prostu robimy to regularnie".

 

Premier Tusk uznał, że grudniowa dyplomatyczna ofensywa przynosi dobre skutki. Podkreślił, że polityka zagraniczna naszego kraju jest jednorodna.

 

(PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.