Czwartek, 20 września 2012

Wizyta oficjalna na Ukrainie

Prezydent Bronisław Komorowski, który jest z oficjalną wizytą na Ukrainie, w czwartek rano złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed Pomnikiem „Ofiar Głodu 1932-1933”.

 

Zobacz także:"Polska wspiera aspiracje europejskie Ukrainy"Później odbyła się ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP przez Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza oraz rozmowy delegacji obu krajów. Następnie prezydenci spotkali się z dziennikarzami.

 

Bronisław Komorowski rozmawiał już z premierem Mykołą Azarowem, później spotkał się z Przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem.


Polski prezydent spotkał się też z przedstawicielami ukraińskiej opozycji. Po południu w polskiej ambasadzie w Kijowie rozmawiał  z bokserem Witalijem Kliczką, przywódcą opozycyjnej partii UDAR (Cios). Następnie spotkał się  z przywódczynią partii Ukraina Wpered (Naprzód Ukraino) Natalią Korołewską oraz Andrijem Szewczenką, piłkarzem, który startuje do parlamentu z listy jej partii.


Po spotkaniu Bronisław Komorowski powiedział polskim dziennikarzom, że w okresie kampanii wyborczej, która już się na Ukrainie rozpoczęła, trudno o jedno wspólne spotkanie całej opozycji. Jak zauważył, każda z sił politycznych chce bowiem zaznaczyć swoją odrębność.


Wyraził zadowolenie, że liderzy partii, z którymi rozmawiał, zgodnie prezentują postawę proeuropejską. - Ze strony tych środowisk politycznych padły jednoznaczne deklaracje o woli kontynuowania procesu zbliżania się do świata zachodniego, a nie wschodniego - poinformował prezydent.


Powiedział też, że obie partie są zwolennikami działań na rzecz podpisania i ratyfikowania umów stowarzyszeniowych i podzielają pogląd, że droga do tego wiedzie m.in. poprzez reformę w obszarze wymiaru sprawiedliwości.


Prezydent dodał, że wynosi z tych rozmów "jak najlepsze wrażenia" także dlatego, że w ich trakcie padły ciepłe słowa pod adresem Polski jako kraju partnerskiego Ukrainy.
 

W czwartek polski prezydent uczestniczył także wspólnie z prezydentem Ukrainy w sesji podsumowującej XI Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarczy.
 

W piątek prezydenci Polski i Ukrainy uczestniczyć będą w uroczystości otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni. Nekropolia upamiętniająca tragiczny los ponad 3,4 tys. polskich ofiar NKWD jest zlokalizowana na terenie Państwowego Memoriału Ofiar Totalitaryzmu w Bykowni, w tej części lasu, gdzie archeolodzy odkryli szczątki zamordowanych przez NKWD Polaków.
 

Nekropolia w Kijowie-Bykowni to czwarty - po Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje - cmentarz katyński.
 

Prezydent podczas niedawnej inauguracji wystawy poświęconej cmentarzowi w Bykowni podkreślał, że otwarcie tej nekropolii będzie miało istotne znaczenie w kontynuowaniu polskiego wysiłku na rzecz utrwalenia polskiej pamięci o polskich ofiarach, ale także polskiej walki u upamiętnienie, zachęcenie do tego, aby pamiętano i w odpowiedni sposób uczczono inne ofiary zbrodniczego systemu komunistycznego. - Zbrodnia katyńska, jej upamiętnienie, ale i jej przezwyciężenie, stanowi fundament i Polski współczesnej, ale także i naszej woli budowania pojednania z narodami na Wschód od Polski. To jest bardzo ważne z punktu widzenia przyszłości całego naszego regionu – mówił prezydent. Zobacz także:Wystawa poświęcona Cmentarzowi w Bykowni
 

Podczas wizyty na Ukrainie polski prezydent będzie jeszcze rozmawiał z liderami ukraińskiej opozycji. Spotka się także z Polakami w Ambasadzie RP w Kijowie.
 

Po południu w piątek prezydent będzie jeszcze w Winnicy, gdzie spotka się z lokalnymi władzami i Polonią.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.