Środa, 21 grudnia 2011

Wizyta prezydenta w Chinach

Prezydent RP Bronisław Komorowski, w ostatnim dniu oficjalnej wizyty w Chinach, spotkał się m.in. z premierem ChRL Wenem Jiabao i przewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Wu Bangguo.  Kończąc wizytę prezydent podsumował, że pozwoliła ona otworzyć nowe perspektywy współpracy między naszymi krajami.


Prezydent uczestniczył w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym, podczas którego PLL Lot i Air China podpisały list intencyjny dotyczący bezpośrednich połączeń Warszawa-Pekin. Od czerwca 2012 roku mają zostać wprowadzone regularne połączenia na tej trasie. Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie z podpisania listu. - Jest obietnica, że od pierwszych dni czerwca będzie trwałe połączenie między Warszawą a Pekinem, a wszyscy wiemy, że regularne połączenia to jest warunek dobrej współpracy tak w obszarze gospodarczym, jak i każdym innym – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski rozmawiał też z prezesem zarządu KGHM Polska Miedź Herbertem Wirthem i jego chińskim partnerem z China Minmetals, Zhou Zhongshu, na temat zawartego dzień wcześniej kontraktu ramowego na lata 2012-2016, wartego ok. 3,5 mld dolarów.

 

KGHM ma sprzedawać Chińczykom swój główny produkt, jakim jest miedź katodowa w ilości 100 tys. ton rocznie, co da jej 700 mln dolarów przychodów rocznie. W środę KGHM i China Minmetals podpisały też porozumienie o organizowaniu forów gospodarczych.


Wyraził przy tym zadowolenie z podpisania w środę przez Polskę i Chiny wielu istotnych umów gospodarczych. Na konferencji prasowej po inauguracji forum gospodarczego w chińskiej stolicy, prezydent z prawdziwą satysfakcją odnotował, że udało się w wyniku porozumienia podpisanego we wtorek z przewodniczącym Hu Jintao podnieść polsko-chińskie relacje do poziomu strategicznego partnerstwa.

 

Jak zauważył prezydent, jego wizyta w Państwie Środka otwiera również możliwości współpracy w wielu innych ważnych dziedzinach, takich jak kultura i nauka.

 

Zwrócił również uwagę na ogrom przemian, które nastąpiły w Chinach i Polsce, przypominając, że oba kraje zdołały utrzymać wzrost gospodarczy w czasie kryzysu zadłużeniowego na świecie. - Chiny stały się drugą co wielkości gospodarką świata, a Polska jest 6. gospodarką w UE i 20. na świecie - wskazał. Podkreślił, że to przedsiębiorcy polscy i chińscy są w znacznej mierze autorami tych sukcesów i dobrych perspektyw dalszego rozwoju. Mówiąc o wspólnych cechach Prezydent wspomniał, iż Polaków z Chińczykami łączy też m.in. kreatywność, optymizm, przedsiębiorczość, determinacja, odwaga i zapał do pracy.

 

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że nasz kraj to przykład połączenia tradycji i historii z dynamicznym rozwojem i nowoczesnością. Prócz rozwoju Polska ma także ugruntowaną pozycję na arenie międzynarodowej – przewodzi aktualnie Radzie UE, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego jest Polak a polski komisarz w UE odpowiada za budżet. Ponadto nasza gospodarka jest dynamiczna i nawet w latach kryzysu urosła o 15%. Dlatego, jak podkreślił Prezydent, warto wchodzić do Europy przez polską bramę. Zwracał uwagę szczególnie na polski sektor bankowy, który gwarantuje stabilność i jest interesującą propozycją dla inwestorów zagranicznych. Bronisław Komorowski zachęcił również firmy chińskie do dalszych inwestycji w obszarach wysokich technologii, informatyki czy telekomunikacji, podkreślając, iż jest jeszcze wiele niewykorzystanych szans po obu stronach i przyszedł czas, aby z nich skorzystać, w czym może być pomocny m.in. bilans rozmów z Przewodniczącym ChRL Hu Jintao.

 

Według Bronisława Komorowskiego dobre wyniki Polski i Chin zachęcają do pogłębienia współpracy na przyszłość. - Pokazały to dwa fora - inwestycyjne w Szanghaju i gospodarcze tutaj, w Pekinie - podkreślił prezydent.

 

- Ważne jest, że przebieg tych polsko-chińskich forów jest w pełni akceptowany przez (chińskie) władze polityczne - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że na środowym forum obecny był wicepremier Chin Li Keqiang. Bronisław Komorowski spotkał się z nim wcześniej tego dnia.

 

Prezydent podkreślił na koniec, że o istnieniu - jak to ujął - "żywej współpracy gospodarczej oraz o potencjalnej możliwości na przyszłość świadczy cały szereg umów i listów intencyjnych" podpisanych w środę przez Polskę i Chiny oraz wcześniej w ramach forum inwestycyjnego i akademickiego.

 

Prosto z forum prezydent pojechał na spotkanie z przewodniczącym chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) Wu Bangguo, a następnie - z premierem Wenem Jiabao.

 Zobacz także:Odznaczenia dla obywateli chińskich

Ostatnim oficjalnym punktem kilkudniowej wizyty Bronisława Komorowskiego w Chinach było przyjęcie w polskiej ambasadzie. Tam odbyła się uroczystość wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń zasłużonym obywatelom chińskim. (PAP, inf. własna) 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Chińskiej Republice Ludowej 18-22 grudnia 2011 roku – wymiar gospodarczy - wersja polska [PDF 5.59 MB]
Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Chińskiej Republice Ludowej 18-22 grudnia 2011 roku – wymiar gospodarczy - wersja chińska [PDF 5.75 MB]
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.