Sobota, 30 maja 2015

Prezydent w Rogalinie dziękuje za udostępnienie dzieł sztuki

Podczas uroczystości otwarcia zmodernizowanego Muzeum Pałacu w Rogalinie, prezydent dziękował za udostępnienie na czas remontu dzieł w Pałacu Prezydenckim. Jak podkreślił, była to okazja dla tysięcy osób zwiedzających Pałac w ciągu ostatnich kilku lat, żeby zobaczyć dzieła m.in. Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej oraz poczuć dumę z wielkości Polski i Wielkopolski również.


Bronisław Komorowski dziękując mieszkańcom tego regionu za pięcioletnią współpracę, ocenił, że Wielkopolska stanowi wspaniały biegun racjonalności w Polsce, biegun pracowitości, przekonania, że dobro ojczyzny wykuwa się w codziennej, często ciężkiej pracy.

 

Podczas sobotniej uroczystości Bronisław Komorowski podziękował również wszystkim, dzięki którym pałac w Rogalinie odzyskał świetność dzięki staraniom nowego typu mecenatu, jakim jest mecenat państwowy wsparty także przez członkostwo Polski w UE.

 
Zobacz także:"Zbiór z Rogalina pokazuje wielkość kultury polskiej"Obrazy z Rogalina w Pałacu Prezydenckim Kompleks pałacowo-parkowy w Rogalinie jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Przez przeszło dwa lata trwał kosztujący ponad 38,6 mln zł drugi etap modernizacji i rewaloryzacji dzięki któremu odtworzono historyczne wnętrza i otoczenia w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX i na początku XX wieku.


Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie będzie udostępniony zwiedzającym od 16 czerwca. Modernizacja pałacu współfinansowana było ze środków unijnych - z tego źródła pochodziło 26 mln zł. Resztę stanowił wkład resortu kultury i Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP), którego rogaliński pałac jest oddziałem.

 

Rezydencja w Rogalinie została zbudowana w latach 1768-1776 jako rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego Wielkopolski, od 1782 r. marszałka koronnego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do 1939 roku zespół pałacowo-parkowy pozostawał w rękach rodziny. Pałac w Rogalinie od 1949 r. jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.