Środa, 14 maja 2014

"Myślenie o rodzinie i biznesie można połączyć"

Serdecznie dziękuję województwu opolskiemu za tworzenie dobrego klimatu zrozumienia i akceptacji dla rodziny i kolejnych dzieci, które się w tych rodzinach pojawiają – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas środowej inauguracji Opolskiej Karty Dużej Rodziny i Seniora. Życzył satysfakcji z roli pioniera i obiecał dalsze wsparcie.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że są obietnice rządu utworzenia Karty Ogólnopolskiej Karty Dużych. – Myślę, że doczekamy się odpowiednich rozwiązań i zwieńczenia dzieła – karty ogólnopolskiej – dodał.
 

- Chodzi o to, abyśmy stworzyli wspólnym wysiłkiem zachętę dla normalności rozumianej jako normalność rodzinna, gotowa do powołania kolejnych dzieci oraz żebyśmy stworzyli mechanizm wspomagania tych, którzy dźwigają więcej na własnych barkach – podkreślił Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że warto wspomagać i pomóc w tym, żeby łatwiej było wychować dobrego obywatela także przez dostęp do kultury, sportu i innych form życia wspólnotowego. - Wystarczy zrobić choć trochę, żeby było trochę łatwiej – akcentował.

 

Prezydent zwrócił uwagę także, że w woj. opolskim pojawiają się przedsiębiorcy, którzy dostrzegli szansę, jaką tworzy, także w wymiarze ekonomicznym istnienie dużych rodzin. - Można myśleć nie tylko z troską o rodzinie, z pobudek czysto obywatelskich, ale można też dostrzegać dobre strony promocji własnej firmy na tle rozwiązywanych wspólnymi siłami problemów konkretnych rodzin, konkretnych grup społecznych - powiedział.

 

Jak przekonywał, rodzinność to jest dobry klimat także dla przedsiębiorców. - Jak nie będzie klientów, to i firmy nie przetrwają - stwierdził. Dodał, że jest coraz więcej przedsiębiorców, którzy myślą o firmach rodzinnych, które będą trwały nie przez 5 czy 10 lat, ale przez pokolenia.

 

Bronisław Komorowski zapowiedział zorganizowanie spotkania z instytucjami, które reprezentują ludzi przedsiębiorczych w Polsce, aby zachęcić ich do myślenia podobnego jak woj. opolskim. - Można łączyć myślenie obywatelskie, rodzinne, z myśleniem w kategoriach biznesu i jest to zdrowa podstawa, która na wiele lat stworzy dobry klimat dla rodziny - ocenił.

 

Zwracając się z kolei do seniorów, Bronisław Komorowski zaznaczył, że w okresie, gdy człowiek sumuje swoje osiągnięcia, kiedy może obserwować owoce jesieni życia, nie ma większej satysfakcji z tego, że w odpowiednim momencie zadbało się o to, aby wyrosły następne pokolenia ludzi radzących sobie w życiu, dzielnych, myślących z troską o innych. To jest największa nagroda. To się nie opłaca, ale to jest niesłychanie przyjemne i ważne - dodał.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego kryzys demograficzny jest problemem strategicznym i narastającym dla całej Polski. Dlatego – jak podkreślił, to co robi się dla rodziny, np. na Śląsku Opolskim, służy tej rodzinie, ale też regionowi i całej ojczyźnie.

 

- Są jeszcze województwa, gdzie ten problem nie zastukał tak mocno i dramatycznie do drzwi, jak na Opolszczyźnie. Trzeba jednak podjąć wysiłki z jednej strony zmierzające do przełamania kryzysu demograficznego, tam gdzie daje on dramatyczne skutki już widoczne dzisiaj w postaci depopulacji, wyludniania się całych rejonów Polski. Ale także trzeba podjąć działania tam, gdzie trzeba powstrzymać narastanie tego procesu. Nawet w takich województwach, jak małopolskie czy podkarpackie, gdzie kryzys demograficzny nie jest tak widoczny - zaznaczył.

 

 

Prezydentowi podczas wizyty w Opolu towarzyszyła Małżonka Anna, a także Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki, ministrowie Irena Wóycicka i Maciej Klimczak.

 

Opolska Karta Rodziny i Seniora to jeden z projektów realizowanych przez region w ramach programu Specjalnej Strefy Demograficznej, który ma przeciwdziałać wyludnianiu się województwa. Wpływ na złą sytuację regionu ma m.in. najniższy wskaźnik dzietności w kraju, ujemny przyrost naturalny i najwyższy odsetek emigrantów w odniesieniu do liczby osób zameldowanych. Projekty Specjalnej Strefy Demograficznej będą finansowane z unijnych pieniędzy. Zarząd województwa chce przeznaczyć na ten cel nawet ponad 300 mln euro.

 

Czytaj więcej o Karcie Dużej Rodziny >>>

 

Po inauguracji Opolskiej Karty Dużej Rodziny i Seniora, na Placu Wolności przed Filharmonią Opolską, odbyło się uroczyste posadzenie Dębu Wolności z udziałem Pary Prezydenckiej.

 

Po południu prezydent spotkał się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej oraz społeczności lokalnej w Prudniku, gdzie mówił o zmianach, jakie miały miejsce w Polsce w ostatnich 25 latach. - Będą następne ćwierćwiecza, które powinniśmy równie mądrze wykorzystać i zagospodarować - podkreślił Bronisław Komorowski. W nadchodzących latach - kontynuował - powinniśmy wykorzystać wielkie środki z integrującej się Europy przeznaczone dla Polski "na wypełnienie zaległości, zabliźnienie ran i słabości, która była naszym udziałem". Chodzi m.in. - jak mówił prezydent - o walkę z bezrobociem.


Zaapelował też o udział w wyborach do PE. - Chciałbym właśnie w takich miejscowościach, gdzie widać skalę dokonań dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, i skalę zadań i nadziei związanych z członkostwem w UE w przyszłości, zaapelować do wszystkich mieszkańców Polski i wszystkich regionów o wzięcie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego 25 maja, bo od tych wyborów będzie zależało bardzo wiele. Także to, czy będziemy mieć lepszy czy gorszy wpływ na to i czy przekonamy UE i Europę do różnych polskich racji, potrzeb, także do polskich marzeń - mówił Bronisław Komorowski.


Przed przyjazdem do Prudnika prezydent zatrzymał się też Prószkowie (Opolskie), gdzie spotkał się z mniejszością niemiecką. Szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Norbert Rasch powiedział PAP, że choć spotkanie miało charakter kurtuazyjny, to był czas na poruszenie kilku zagadnień. Wśród tematów pojawiła się m.in. kwestia wyzwań związanych z dwujęzycznym nauczaniem i szkolnictwem dla mniejszości, a także akceptacji społecznej. (inf. własna, PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.