Czwartek, 7 listopada 2013

"Solidarność podstawową zasadą działania NATO"

Najważniejszą zasadą działania NATO jest solidarność - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w czwartek na poligonie w Drawsku Pomorskim. Według szefa NATO Andersa Fogha Rasmussena manewry będą sprzyjały budowie Sojuszu w przyszłości. Prezydent i szef NATO obserwowali w Drawsku ćwiczenie wojsk Sojuszu Steadfast Jazz 2013.

 

- Pragnę wyrazić satysfakcję, że Polska może być gospodarzem ćwiczeń ważnych dla całego sojuszu, że jesteśmy współgospodarzami razem ze wszystkimi krajami bałtyckimi, które podobnie jak Polska odczuwają to, co w naszym przekonaniu jest najważniejsze dla sojuszu północnoatlantyckiego - pogłębianie poczucia solidarności, solidarnej odpowiedzialności za terytoria krajów członkowskich, utrzymanie zwartości i realnych zdolności bojowych sojuszu - powiedział prezydent.Zobacz także:Prezydent przyjął dowódcę sił NATO w Europie

 

W ocenie prezydenta Komorowskiego ćwiczenie jest ważne z punktu widzenia weryfikacji planów ewentualnościowych, sporządzanych na wypadek konieczności wspólnej obrony zaatakowanego sojusznika. - Do tego przywiązujemy wielką wagę i jesteśmy przekonani, że te ćwiczenia mogą przyczynić się do znalezienia odpowiednich proporcji i wyznaczenia odpowiednich kierunków zmian, które będą zachodziły w Sojuszu Północnoatlantyckim już w ramach epoki poafgańskiej - dodał Bronisław Komorowski.
 

- Wspólne działania w polu pokazują najskuteczniej, że podstawową zasadą działania NATO jest solidarność, solidarność także w praktyce - powiedział prezydent. - Nawet, jeśli zagrożenia są symulowane - tak, jak w przypadku ćwiczeń - współpraca zawsze jest prawdziwa, realna - dodał. W ocenie prezydenta nowoczesne państwa potrzebują nowoczesnych armii, ale - jak dodał - "nowoczesność to także sprawdzona zasada solidarności".


Podkreślił, że drawskie ćwiczenia to niewątpliwie jedne z najważniejszych ćwiczeń szkoleniowych Sojuszu, a dla Polski niezwykle ważne jest, że odbywają się nie tylko u nas, ale też w państwach bałtyckich.


Prezydent liczy, że manewry "uwydatnią celowość nowych inicjatyw Sojuszu", które budują jego pozycję i efektywność na przyszłość - powiedział. - Mam na myśli zwłaszcza inicjatywę Sił Połączonych - dodał. Zaznaczył, że chociaż decyzje w tej sprawie zapadną na przyszłorocznym szczycie NATO, "właśnie tutaj, w Drawsku w ramach ćwiczeń Steadfast Jazz mamy okazję do zweryfikowania założeń koncepcji".


- Zdaniem Polski te właśnie Siły Połączone mogą stanowić istotny element nowoczesnej obrony zapowiedziany w koncepcji strategicznej. Dlatego o realizację takich projektów Polska będzie zabiegać w ramach swoich uprawnień i zobowiązań wobec NATO - zapowiedział prezydent.


Podkreślił, że najlepszym sprawdzianem interoperacyjności wojsk poszczególnych krajów sojuszu są wspólne, rzeczywiste działania na polu walki, tak jak w Afganistanie. - Jednak manewry o tak dużej skali, jak Steadfast Jazz, są tej interoperacyjności najlepszym - bo najtańszym w wymiarze i politycznym, i finansowym - sprawdzianem" - mówił.


Nawiązał do swojej osobistej historii związanej z Drawskiem. Przypomniał, że to tutaj był internowany w stanie wojennym, wraz z późniejszym pierwszym niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim, dwoma późniejszymi ministrami spraw zagranicznych, obrony, posłami i senatorami. - Ostatecznie nic bardziej nie cieszy, niż to, że wychodzi na nasze. Witam serdecznie w Polsce, na poligonie drawskim; gdzie dawniej był obóz internowania, dzisiaj cieszymy się obecnością całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ocenił w Drawsku, że takie manewry mają zasadnicze znaczenie dla NATO i będą sprzyjały budowie Sojuszu w przyszłości. - Duże ćwiczenia, jak Steadfast Jazz, mają zasadnicze znaczenie dla NATO. Podczas tych ćwiczeń nasi dowódcy, żołnierze, wysiłki szkoleniowe skupiają się w jednym miejscu, by podkreślić solidarność Sojuszu, poprawiają nasze umiejętności, pokazują, że NATO jest gotowe, chętne i zdolne do reagowania na wszelkie wyzwania przyszłości - powiedział Rasmussen.


Anders Fogh Rasmussen podziękował Bronisławowi Komorowskiemu, polskiemu rządowi i polskiemu narodowi za gościnę. - Chcę również podziękować za niesłabnące poparcie, którym obdarzają państwo NATO - zaznaczył. Dodał, że Polska oraz państwa bałtyckie są po raz pierwszy gospodarzem ćwiczeń NATO na tak ogromną skalę. - Wszystkie cztery państwa to są mocni członkowie, przyjaciele wzbogacający nasz Sojusz - powiedział.

 

Szef BBN Stanisław Koziej zwrócił uwagę, że scenariusz ćwiczeń jest uniwersalny i odpowiada zadaniom sił szybkiego reagowania. - Oglądaliśmy fragment niezwykle istotny - odparcie ataku i przejście do kontrataku, czyli klasykę sztuki wojennej, tę klasykę, która może być typowa w razie bezpośredniej agresji na terytorium któregokolwiek państwa NATO - dodał. Przypomniał, że ćwiczenie miało na celu przede wszystkim zgrywanie wielonarodowych pododdziałów i sprawdzenie dowództwa sił szybkiego reagowania.


Prezydent RP i goście - m.in. prezydent Łotwy Andris Berzins, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen - oglądali w Drawsku pokaz dynamicznego działania międzynarodowego batalionowego zgrupowania taktycznego na pasie taktycznym Bucierz.


W trwających od 2 listopada ćwiczeniach Steadfast Jazz bierze udział 28 państw NATO i trzy spoza NATO: Finlandia, Szwecja i Ukraina. Ćwiczy ok. 6 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. z Polski. (PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.