W trakcie rozmowy prezydent powiedział m.in.:

o reformie samorządowej i rozwoju samorządów
Mam do reformy samorządowej stosunek dwojaki. Po pierwsze ta reforma była niewątpliwie potrzebna. Polska była podzielona na 49 województw, to nie rokowało szans na duże projekty, dla samych regionów i dla Polski więc zmniejszenie województw było słuszne. Tworzenie powiatów jako kolejnego szczebla samorządności też wydaje się słuszne. Będziemy musieli zastanowić się czy liczba powiatów nie jest za wielka, czy zmniejszyć tę liczbę, a to oznacza, że powiaty okazałyby się silniejsze. Trzecia ważna kwestia to są pieniądze, które niewątpliwie muszą być z każdym rokiem większe dla samorządów, one muszą spływać coraz niżej. Choć budżet 2000 jest w trakcie dyskusji to mam nadzieję, że kolejne budżety 2001 i później będą decentralizować środki finansowe.
I ostatnia uwaga - ta ustawa samorządowa ma jeden ważny bezpiecznik, zapisany na mój wniosek, mianowicie umówiliśmy się, że do końca 2000 roku Parlament dokona bardzo szczegółowej analizy tej ustawy tzn., że po dwóch latach działania będzie można decyzyjnie, bez politycznych podtekstów ocenić, co się udało, co się nie udało, które województwa idą dobrą drogą, które nie. Ustawowo uznaliśmy, że po dwóch latach tej reformy będzie potrzebna korekta.
Zaczęliśmy reformę, dając pieniądze zarówno na województwa jak i na powiaty, ale w pierwszym roku precyzyjne określenie potrzeb jest trudne.

o Unii Europejskiej
Unia Europejska to wieloletni, stabilny rozwój gospodarczy i zmniejszenie dystansu do krajów Unii Europejskiej. Wejście do Unii Europejskiej dla wysoko produkcyjnych farmerów polskich może oznaczać wejście na rynki europejskie i zarobienia pieniędzy. To jest kilkanaście procent polskiego rolnictwa, które ma szanse i powinno dzięki naszemu wejściu do Unii znaleźć się na tym rynku. Dla drugiej grupy tych najbiedniejszych będziemy mogli przekazywać pomoc socjalną, bo ja nie wyobrażam sobie wejścia dzisiaj na rynek Unii Europejskiej 60-letniego rolnika, który dysponuje kilkoma hektarami. Musimy zapewnić nowe miejsca pracy, jeżeli wieś będzie wzbogacała się o zakłady przetwórstwa rolnego, o różnego rodzaju małe przedsiębiorstwa, o zakłady usługowe to będziemy musieli tam szukać miejsc dla tych którzy powinni wychodząc z bezpośredniej produkcji rolnej zostawać na wsi ale na wyższym poziome życia. To jest to co można powiedzieć rolnikowi. Górnikom można powiedzieć to samo, tam gdzie jest możliwość utrzymania efektywnych kopalń będą utrzymane. Trzeba wiedzieć że ilość miejsc w górnictwie systematycznie będzie malała, w związku z tym zadaniem jest tworzenie nowych miejsc pracy.
Do Unii Europejskiej wejdziemy jako kraj, który rozwija się, mamy na to szanse i to przyniesie skutki właśnie w postaci nowych miejsc pracy.
Co zrobić żeby Polska miała swój produkt? Myślę że trzeba wesprzeć polską naukę. Ten intelekt to jest ta dziedzina, która nie była dostatecznie wykorzystana. Mamy ludzi którzy potrafią myśleć, mają wynalazki, mają dobre koncepcje.

z czego Polacy powinni być dumni
Kraj który przeszedł dwie wojny światowe, zaczynał jako nieistniejący, a dzisiaj kończy jako członek NATO i członek Unii Europejskiej to jest największy sukces. Polska pod koniec XX wieku mówi własnym głosem, podejmuje suwerenne decyzje i ma wielkie perspektywy.
Wywiad w wersji audio dostępny jest na stronach internetowych Radia Białystok (www. radio.bialystok.pl) i Radia Szczecin (www.radio.szczecin.pl).Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.