Piątek, 26 czerwca 2020

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Super Expressu”

„SE": - Co w pierwszej swojej kadencji uznaje Pan za najlepszą decyzję i dlaczego?

 

Andrzej Duda: Najważniejszą decyzją było postawienie polskiej rodziny w centrum zainteresowania państwa. Uważam, że to jest mój największych sukces. Dziś państwo naprawdę pomaga, zamiast tylko mówić, że nie przeszkadza. Bez tej decyzji nie byłoby wszystkich kolejnych, decyzji o przyznaniu Polakom. 500 Plus, wyższej stawki minimalnej i wyższych pensji, wyższych emerytur dla wszystkich i obniżenie wieku emerytalnego.

 

Co uznaje Pan za swoją najgorszą decyzję i dlaczego?

 

Żałuję, że wcześniej nie włączyłem się w prace nad reformą SN. Gdybym przekonał moich kolegów ze Zjednoczonej Prawicy do zmian zanim ustawy zostały do mnie skierowane, to nie musiałbym ich wetować. Niestety stało się inaczej. Gdybym zdecydował się na interwencję, na wcześniejsze włączenie się w ten proces, to być może reforma sądów poszła by szybciej.

 

Zarzuca pan Rafałowi Trzaskowskiemu brak wiarygodności (m.in. olbrzymia wpadka z wiekiem emerytalnym) tymczasem on wytyka panu obietnice, które też nie zostały zrealizowane?

 

- To czy nie udało mi się zrealizować niektórych obietnic jest dyskusyjne, bo one zostały zrealizowane w inny sposób, czasem lepszy niż obiecałem. Natomiast to, że Rafał Trzaskowski jest niewiarygodny jest bezdyskusyjne. W historii polskiej polityki nie było jeszcze władzy, która by tyle obietnic spełniła, co Zjednoczona Prawica. Tymczasem Rafał Trzaskowski jedno mówi, a drugie robi. Co w polityce jeszcze gorsze, często mówi, obiecuje, ale potem nie realizuje. Nagminnie zmienia zdanie w kluczowych sprawach. Jak wiemy, ma problemy z pamięcią w sprawach, które są dla niego niewygodne, a dla Polaków ważne. To już wyborcy ocenią, czy taki polityk zasługuje na zaufanie.

 

Dlaczego Polacy mają zagłosować na Andrzeja Dudę, a nie na Rafała Trzaskowskiego?

 

Po prostu dlatego, że widzą, jak jest. Pamiętają, jak ich życie wyglądało 5 lat temu, kiedy rządziła ekipa kolegów Rafała Trzaskowskiego i mogą to porównać z tym, jak żyje im się teraz.

 

Czy gdyby zaistniała taka możliwość, np. gdyby nastąpiło wycofanie amerykańskiego arsenału jądrowego z Niemiec, to Polska powinna przyjąć ten arsenał? Czy na terytorium Polski powinna stacjonować broń atomowa?

 

Nie ma takiego tematu. Proszę państwa o nieco dystansu do tych medialnych rewelacji.

 

Największy pański sukces w polityce zagranicznej to …

 

Pozycji lidera regionu nie osiąga się jakąś jedną decyzją. To 5 lat prowadzenia konsekwentnej, ambitnej polityki zagranicznej. Polska jest liderem regionu. To na nas opiera się bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, zarówno militarne jak i energetyczne. O naszej pozycji niech świadczy to, że to my jako pierwsi jesteśmy witani w Waszyngtonie, po tym jak świat się zatrzymał ze względu na pandemię. Byłem tam jako reprezentant regionu. I od razu rozmawiamy o sprawach dziś najważniejszych, takich jak wspólne, polsko-amerykańskie opracowanie skutecznej terapii na COVID-19.

 

Co będzie lub powinno być Pańskim zdaniem głównym tematem kampanii przed drugą turą i dlaczego?

 

Zobaczymy. Najpierw musi być druga tura.

 

Jarosław Kaczyński, jest dla Pana...

 

Jest twórcą obozu Zjednoczonej Prawicy. Kimś komu udało się stworzyć ugrupowanie polityczne, które od 5 lat wygrywa wszystkie wybory. Obozu politycznego, który odważył się podjąć decyzje, które zmieniły na lepsze życie wielu Polaków.

 

Rafałowi Trzaskowskiemu zazdrości pan...

 

Nie jestem zawistnikiem. Gdybym miał się wyzłośliwiać powiedziałbym, że łatwości w zmienianiu zdania.

 

W niedzielę zdobędzie Pan... procent głosów?

 

Tyle, ile uznają za stosowne oddać na mnie Polacy.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.