Czwartek, 25 czerwca 2020

Andrzej Duda „Gościem Wydarzeń” w Polsat News

Zależy nam na tym, żeby amerykańskie jednostki wojskowe nie zostały zabrane z Europy.  Dlatego, że one są elementem architektury bezpieczeństwa europejskiego. Takie było jednoznaczne przesłanie uzgodnione z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – akcentował Andrzej Duda w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News.

CAŁA ROZMOWA >>


Zobacz także:Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu [PL/ENG]Wspólne oświadczenie Prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda J. Trumpa [PL/ENG]Wypowiedź Prezydenta RP po spotkaniu z Prezydentem USA w Białym Domu [PL/ENG]W opinii Prezydenta, wycofanie amerykańskich żołnierzy oznaczałoby osłabienie bezpieczeństwa Europy. – Najistotniejsze jest to, aby ci żołnierze pozostali, a to gdzie zostaną, to już decyzja Stanów Zjednoczonych – podkreślił.

 

– Cieszę się, ze byłem pierwszym prezydentem, który mógł na ten temat rozmawiać, bo mogłem powiedzieć, że my, jako Polska jesteśmy gotowi przyjąć żołnierzy amerykańskich. I to się spotkało z aprobatą – relacjonował.

 

♦♦


Pytany o kwestię lokalizacji elektrowni atomowej, Andrzej Duda zapewnił, że wszystkie informacje w tej sprawie będą informacjami publicznymi. – Na razie trwała dyskusja i zapoznanie się z kwestiami technologicznymi, z firmami, które w USA cokolwiek w tym zakresie oferują, nie ma ich wiele – wskazywał Prezydent.

 

– Zaczęły się rozmowy z firmami, natomiast dopiero mają zacząć być prowadzone badania. Do tego trzeba zawrzeć umowę, która w tej chwili jest przedmiotem negocjacji. Również o tej umowie wczoraj rozmawialiśmy z Prezydentem Donaldem Trumpem – mówił Andrzej Duda, dodając, że zawarcie takiej umowy to kwestia miesięcy. – Dopiero wówczas będą mogły się rozpocząć prace badawcze i planistyczne – zaznaczył.


Jak podkreślił, nie jest w stanie wskazać miejsca, gdzie w Polsce będzie elektrownia atomowa, bo na razie są to bardzo wstępne działania.

 

♦♦ 

 

Andrzej Duda ocenił, że po czwartkowym tragicznym wypadku w Warszawie wszystkie służby: policja, straż pożarna i pogotowie spisały się znakomicie. – Służby zjawiły się błyskawicznie, pierwsza karetka była po dwóch minutach, w związku z powyższym to bardzo szybko od czasu zawiadomienia (...). Bardzo dobrze zadziałał system, jak mnie poinformowano, bardzo dobrze też rozdysponowano osoby poszkodowane do różnych szpitali, w związku z czym nigdzie nie stworzył się żaden, nawet najmniejszy korek – powiedział. Jego zdaniem stołeczne służby mają bardzo dobrze opracowaną strategię działania w tego typu sytuacjach.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.