Piątek, 15 marca 2019

Wywiad Prezydenta dla „Jerusalem Post” [PL/ENG]

- To Izrael rozpoczął ostatni kryzys w relacjach z Polską i to Izrael powinien go zakończyć – powiedział Prezydent Andrzej Duda w opublikowanym w piątek wywiadzie dla „Jerusalem Post”. ENGLISH VERSION >>>

 

- Jestem Prezydentem Polski i nigdy nie zaakceptuję obrażania lub poniżania Polaków i zniekształcania faktów tak, że ranią naszą godność – mówił w rozmowie z Yaakovem Katzem, redaktorem naczelnym „Jerusalem Post”.

 

Prezydent podkreślił, że „nigdy nie zgodzi się ze stwierdzeniami, że Polacy jako naród brali udział w Holokauście lub Polska brała udział w Holokauście”. - To nas poniża oraz rani - dodał.

 

Andrzej Duda zastrzegł, że „uznaje historyczne fakty i nigdy nie będzie próbował im zaprzeczać”.

 

Odnosząc się do kryzysu w relacjach polsko-izraelskich, oznajmił, że „strona, która rozpoczęła kryzys, powinna go zakończyć”. Dopytywany przez Katza, czy chodzi mu o Izrael, odpowiedział: Tak. Oczekuję przyjaźni i szacunku. Z dwóch stron.

 

- Mam nadzieję, że uda nam się to rozwiązać kanałami dyplomatycznymi i dobrą wolą między stronami - dodał. - Oczywiście (w Izraelu) trwa kampania (wyborcza), a temperatura kampanii nie sprzyja teraz rozwiązaniu kryzysu, ale musimy pamiętać, że są sprawy, które są ważniejsze – zastrzegł Prezydent.
(PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.