Czwartek, 15 listopada 2018

Wywiad Prezydenta RP dla TV wPolsce.pl

Edyta Hołdyńska: Telewizja wPolsce.pl. Drodzy Państwo, jesteśmy na Kongresie 590. Wyjątkowa, trzecia edycja tego Kongresu. Telewizja wPolsce.pl na miejscu, a z nami wyjątkowy gość – patron całego wydarzenia, Prezydent Andrzej Duda. Witam serdecznie, Panie Prezydencie.

 

Prezydent RP Andrzej Duda: Witam bardzo serdecznie Panią Redaktor i dzień dobry naszym widzom.

 

Panie Prezydencie, jak wspomniałam – trzecia edycja, więc już trzeci rok. Co się zmieniło w perspektywie tego czasu, jeżeli chodzi o polską gospodarkę. Bo o tym dzisiaj rozmawiamy.

 

Zobacz także:Prezydent: Kongres 590 okazją do wymiany kontaktów biznesowychWłaśnie jestem po spotkaniu z tzw. orłami polskiego biznesu, czyli z przedsiębiorcami, którzy prowadzą średnie i duże prywatne spółki. I usłyszałem wiele dobrych słów. Bo jeżeli przedsiębiorca, prezes zarządu spółki mówi mi: „Rozwijamy się bardzo dobrze, wszystko jest w porządku, mamy świetne wyniki finansowe, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego roku, który upłynął od poprzedniej edycji Kongresu 590 w Rzeszowie”, to ja mówię: „Bardzo się cieszę, że jest prowadzona skuteczna polityka gospodarcza, że Państwo dobrze działają na rynku, że się rozwijacie, tworzycie nowe miejsca pracy”.

 

To jest ten kierunek, którego wszyscy potrzebujemy. Więc – można powiedzieć – zmieniło się na lepsze, i to mnie bardzo cieszy. Nie tylko że wynika to z danych statystycznych, którymi dysponują rząd czy przede wszystkim Główny Urząd Statystyczny, ale że wynika to także z tego, co mówią przedsiębiorcy expressis verbis.

 

Dane statystyczne, czyli PKB, czyli bezrobocie. Te wszystkie dane, z którymi stykamy się, bo mają przełożenie na pieniądze w naszym portfelu – na pieniądze, zarobki Polaków. I tutaj właśnie, jeżeli chodzi o średnie przedsiębiorstwa – bo mówiąc o Kongresie 590, należy zauważyć, że jest on kierowany do małych i średnich firm, prawda? I to one tutaj w połączeniu ze światem polityki – są obecne najważniejsze osoby w państwie, ale też prezesi spółek Skarbu Państwa – mają korzystać na tym wydarzeniu. Jak ocenia Pan, Panie Prezydencie, dzisiaj sytuację tego sektora gospodarki?

 

Zobacz także:„Kongres 590 to wielkie wydarzenie gospodarcze” [PL/ENG]„Zachęcam Państwa do inwestowania. Cały czas mamy dobrą koniunkturę”Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP rozdane [PL/ENG]To jest taki Kongres, który w pewnym sensie stwarza okazję dla małych i średnich firm właśnie do tego, by się spotkać z tymi wielkimi i nawiązać nowe kontakty biznesowe. Trochę też służy temu, by właśnie przedsiębiorcy mogli się wypowiedzieć do najważniejszych osób w państwie, porozmawiać – ze mną, z Panem Premierem, który też będzie obecny na Kongresie, z ministrami, których przyjeżdża tutaj, do Rzeszowa, bardzo wielu, są posłowie – są więc przedstawiciele władzy wykonawczej i ustawodawczej. I bardzo dobrze, że te kontakty są, że można usłyszeć właśnie opinie przedsiębiorców, czyli tych, którzy na co dzień żyją w świecie gospodarczym, muszą funkcjonować, zatrudniają ludzi.

 

Dane są rzeczywiście bardzo dobre. Mamy wzrost gospodarczy na poziomie mniej więcej 4,5 proc. PKB, mamy właściwie najniższe bezrobocie od 1990 roku. Niektórzy mówią to wprost. Podczas moich wizyt krajowych zawsze pytam burmistrzów, starostów, wójtów, jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o rynek pracy, i najczęściej słyszę: „Bezrobocie u nas nie występuje. Jeżeli u nas ktoś powie Panu, że jest bezrobotny, to znaczy że albo nie chce pracować, albo jest fachowcem w tak absolutnie wyjątkowej dziedzinie, że pracy w jego specjalności u nas nie ma, a nie chce podjąć innej. Bo to raczej praca czeka na człowieka, niż człowiek szuka pracy”.

 

Tak to dzisiaj wygląda w większości Polski – to dobrze. Rzecz cała polega tylko na tym, by tę tendencję udało nam się utrzymać i byśmy podjęli takie działania, które nadal będą zmierzały do naprawy polskiej gospodarki. Mamy bardzo dobrą ściągalność podatków. Myślę tu przede wszystkim o Vacie, o słynnej luce VAT, która była, a którą w tak istotnym stopniu udało się zlikwidować – to wielkie osiągnięcie. Natomiast potrzebujemy więcej kapitału na rynku i właśnie teraz będzie wprowadzany…

 

Polskiego kapitału czy zagranicznego?

 

Potrzebujemy kapitału w ogóle, ale oczywiście najlepiej, gdyby to był polski kapitał. Tu mam nadzieję, że nowa ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych stopniowo spowoduje zbudowanie właśnie tych rodzimych zasobów kapitałowych, które przede wszystkim będą służyły zabezpieczeniu emerytalnemu na przyszłość zwykłych Polaków, pracowników, ale będą także służyły jako koło zamachowe dla polskiej gospodarki.

 

Panie Prezydencie, jeżeli mowa o Pracowniczych Planach Kapitałowych i emeryturach, to ZUS i 30-krotność składki – wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który oddala zniesienie tego limitu. Pański wniosek?

 

Miło, gdy wygrywa się sprawę przed Trybunałem, tak więc cieszę się, że Trybunał w taki, a nie inny sposób orzekł – różne były tutaj spekulacje co do tego, jakie będzie orzeczenie. Cieszę się, że przynajmniej część argumentów, które były przedstawione w moim wniosku, Trybunał zaakceptował i uznał ich słuszność. Więc jestem z tego zadowolony.

 

Myślę, że także jest zadowolonych bardzo wielu zwykłych pracujących ludzi w Polsce, a przed wszystkim przedsiębiorcy, którzy cały czas narzekali, że tego wyroku jeszcze nie ma. To rodzi stan niepewności, że oni nie wiedzą, muszą się zabezpieczać – jeżeli chodzi o zasoby finansowe – na wypadek, gdyby ten wyrok był inny. Jest taki, jaki jest. Właśnie też słyszałem od państwa prezesów, że są bardzo zadowoleni z tego wyroku.

 

Bo to ci najbogatsi.

 

Chciałbym, żeby wszyscy Polacy mieli jak najwyższe wynagrodzenie, by dobrze zarabiali. Do tego dążymy. Zawsze powtarzam, że będę zadowolony po upływie mojej kadencji, po zakończeniu prezydentury, jeżeli będę mógł usłyszeć od przeciętnej polskiej rodziny, że żyje się jej lepiej niż wtedy, gdy zaczynałem swoją służbę jako Prezydent Rzeczypospolitej. I to będzie dla mnie na pewno największa satysfakcja.

 

Jakie jeszcze ułatwienia są potrzebne? Mówimy o ZUS-ie, warto też pamiętać o sytuacji emerytalnej, prawda? Jeżeli mowa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, należy zauważyć, że wielu Polaków obawia się, że będzie to drugie OFE. Czy rzeczywiście?

 

To jest jednak trochę inna sytuacja, dlatego że na te Plany składa się ofiarność trzech podmiotów: po pierwsze, oczywiście wpłaca pracownik ze swojej pensji brutto; po drugie, wpłaca pracodawca co najmniej 1,5 proc. od pensji pracownika brutto; ale wpłaca także państwo, bo te środki mają pochodzić z Funduszu Pracy. Więc trzy podmioty składają się, by budować kapitał emerytalny pracownika.

 

Wydaje mi się, że naprawdę warto rozważyć tę propozycję, bo sądzę, że jest lepsza niż to, co było proponowane w OFE. Pamiętajmy o jednym – bo padają różne bałamutne głosy, że to kolejny podatek, obciążenie – te pieniądze pozostają własnością pracownika. Po pierwsze, to pracownik ze swoich pieniędzy buduje swój kapitał, bo to jest jego i jest dziedziczne. Dwa: dokłada mu się do tego pracodawca. Trzy: dokłada mu się państwo poprzez Fundusz Pracy.

 

Więc to naprawdę propozycja o innym charakterze – i ona jest ciekawa. Nawet przedsiębiorcy, z którymi rozmawiałem – których w jakimś sensie jednak to będzie obciążało – powiedzieli, że warto to realizować, że jest to słuszna ustawa, która powinna być wprowadzona w życie. Dlatego że faktycznie – oprócz jakiegoś tam kolejnego elementu zabezpieczenia emerytalnego dla pracownika, dla zwykłego obywatela – daje również szansę na stworzenie pewnego zasobu kapitałowego, bardzo potrzebnego na rynku gospodarczym, który będzie właśnie kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Więc wszyscy przyznają, że ten kierunek jest słuszny.

 

Panie Prezydencie – z żalem, ale proszę o ostatnie zdanie: czy po tej edycji Kongresu 590 będzie więcej propozycji dla przedsiębiorców? Pamiętajmy, że to tutaj urodziła się „Konstytucja dla biznesu”.

 

Tutaj została ogłoszona.

 

Tak.

 

Zobaczymy, z czym przyjedzie Pan Premier. Ja cały czas zachęcam przedsiębiorców do inwestowania, a tych, którzy czują się na siłach, żeby dokonywali ekspansji międzynarodowej – i wspieram ich w tym zakresie. Bo uczestniczą w różnego rodzaju moich wizytach zagranicznych i często spotykamy się na międzynarodowych forach gospodarczych. Staram się tam właśnie mówić o polskiej gospodarce, pokazywać, że polski przedsiębiorca jest dzisiaj poważnym partnerem, także na rynku międzynarodowym – co mnie bardzo cieszy.

 

Ale też organizuję spotkania dla młodych przedsiębiorców – odważnych, którzy zakładają start-upy, mają otwarte głowy, tworzą różnego rodzaju wynalazki. Nasza kolejna edycja spotkań „Start-upy w Pałacu” – odbyły się już cztery takie spotkania – gdzie właśnie ci młodzi przedsiębiorcy wytypowani przez stowarzyszenia mogą się spotkać z wielkimi inwestorami, z największymi polskimi spółkami Skarbu Państwa, które przecież działają w tak wielu dziedzinach, mają tak szerokie możliwości i zapotrzebowanie na różnego rodzaju innowacyjne pomysły. Cały szereg właśnie takich kooperacji udało się stworzyć.

 

Bardzo wiele ciepłych słów ze strony młodych przedsiębiorców – start-upowców – już słyszałem, więc cieszę się, że także urząd Prezydenta wpisuje się w budowanie pozytywnej, nowoczesnej polityki gospodarczej, która Polsce jest niezwykle potrzebna. Abyśmy stawali się rzeczywiście nowoczesnym państwem, które będzie zyskiwało na sile.

 

Prezydent Andrzej Duda. Bardzo dziękuję.

 

Dziękuję.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.