Czwartek, 15 listopada 2018

Ustawa o PPK zostanie podpisana

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zostanie podpisana w poniedziałek – zapowiedział Prezydent Andrzej Duda podczas 3. edycji Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Według Prezydenta, PPK – oprócz dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego dla obywatela – stworzą nowe koło zamachowe dla polskiej gospodarki.

 

Zobacz także:„Kongres 590 to wielkie wydarzenie gospodarcze” [PL/ENG]W wywiadzie dla TVP Info udzielonym w trakcie Kongresu 590 Andrzej Duda podkreślił, że wydarzenie to jest dla niego m.in. „okazją do spotkania się ze średnim i dosyć dużym polskim biznesem” i do wysłuchania, co on ma do powiedzenia.
 

Prezydent mówił, że w czasie rozmów poruszył też kwestię ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która – jak zaznaczył – znajduje się obecnie na jego biurku i w poniedziałek upływa termin podjęcia decyzji w sprawie jej dalszych losów.

 

– Zapytałem przedsiębiorców, jak oceniają tę ustawę i powiedzieli, że oceniają ją bardzo wysoko. Ja też uważam, że ustawa powinna zostać podpisana i zostanie podpisana w poniedziałek, kiedy tylko wrócę do Warszawy – oświadczył Prezydent. I dodał: – Myślę, że jest to nowa szansa dla polskiej gospodarki, że będzie to nowy zastrzyk kapitałowy, który będzie także, jak podkreślają przedsiębiorcy właśnie, stanowił takie dodatkowe koło zamachowe dla polskiej gospodarki, poza głównym celem oczywiście, jakim jest stworzenie dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego dla zwykłego obywatela.

 

Ustawa o PPK, która przeszła już przez Sejm i Senat, zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Dotyczy osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

 

Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

 

Program PPK będzie prowadzony przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń i Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowana.

 

Ustawa zakłada także, że podmioty prowadzące PPK, czyli Towarzystwa funduszy inwestycyjnych, PTE, pracownicze towarzystwa emerytalne lub zakłady ubezpieczeń będą wnosić na rzecz PFR miesięczną opłatę za prowadzenie ewidencji PPK oraz innych obowiązków. Opłata ta nie może być jednak wyższa niż 0,01 proc. w skali roku łącznej wartości aktywów netto wszystkich funduszy zdefiniowanej daty, zarządzanych przez wybraną instytucję finansową. (PAP)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.