Środa, 1 sierpnia 2018

Prezydent na Woli: To miejsce jest symbolem cierpienia ludności cywilnej Warszawy

Dzień dobry, witam Państwa na Woli, przy dawnej ul. Bema, w tym niezwykle symbolicznym dniu – 1 sierpnia, 74 lata od 1944 roku, kiedy to wybuchło Powstanie Warszawskie ‒ w miejscu niezwykle symbolicznym z punktu widzenia dwóch ważnych elementów, jakie dzisiaj wspominamy, mówiąc o Powstaniu Warszawskim.

 

Z jednej strony – ten ważny element walki, bohaterstwa warszawskiej młodzieży, żołnierzy Powstania Warszawskiego, ale ‒ z drugiej strony ‒ także bohaterstwa i cierpienia ludności cywilnej. Właśnie z tego punktu widzenia jest to symboliczne miejsce.

 

Zobacz także:74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [PL/ENG]Wszyscy na pewno słyszeli o operacji, którą Niemcy przeprowadzili w pierwszych dniach Powstania, w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku – o rzezi Woli. Stał tutaj drewniany dom, w którym Niemcy gromadzili osoby niezdolne do pracy: starców, kobiety, niepełnosprawnych, dzieci, kobiety ciężarne. Okna na parterze – jak wspominają świadkowie – były zabite deskami. W domu znajdowało się – różnie podają – od 70 do może nawet kilkuset osób, trudno to dzisiaj powiedzieć. I w nocy z 10 na 11 sierpnia ten dom został przez Niemców podpalony. Wszyscy, którzy byli w środku, spłonęli żywcem. Wśród nich było bardzo dużo dzieci.

 

To miejsce jest symbolem cierpienia ludności cywilnej Warszawy – jednym z symboli tamtych dni, jednym z symboli nieprawdopodobnego bestialstwa, z jakim Niemcy potraktowali Warszawę i jej ludność cywilną. Wspominamy to i składamy dzisiaj hołd nie tylko tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, ale także tym, którzy w Powstaniu ucierpieli ‒ którzy w trakcie Powstania i po nim zginęli bestialsko zamordowani przez Niemców, tylko dlatego, że byli Polakami. To jeden z ważnych elementów dzisiejszych obchodów.

 

Będziemy jeszcze oczywiście wszyscy na cmentarzu Powązkowskim przy pomniku Gloria Victis. Ale, gdy mówimy o Powstaniu, także o tym niezwykle ważnym elemencie naszej pamięci, jakim jest wspomnienie pomordowanych cywili, zwykłych ludzi, tutaj, w Warszawie, chciałbym, żebyśmy wszyscy pamiętali.

 

Dziękuję. 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.