Poniedziałek, 11 czerwca 2018

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas pikniku Bezpieczne Wakacje

 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda

 

Szanowni Państwo,
Droga Młodzieży,
Drogie Dzieci!

 

Jest nam niezmiernie miło, że możemy gościć Państwa i Was dzisiaj na pikniku „Bezpieczne wakacje”, który został zorganizowany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz służby ratownicze, a także organizacje, które na co dzień zajmują się niesieniem pomocy w sytuacjach zagrożenia. Tak jak w zeszłym roku, również dzisiaj w ogrodach Pałacu Prezydenckiego czekają na Was stoiska i prezentacje, dzięki którym dowiecie się, jak bezpiecznie się zachowywać zwłaszcza podczas różnego rodzaju aktywności wakacyjnych.

 

Zobacz także:Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką [PL/ENG]

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować przedstawicielom wszystkich służb i organizacji, którzy postanowili włączyć się w naszą akcję. Jest to także bardzo dobra okazja, by podziękować Państwu za pełną ofiarności i poświęcenia pracę na co dzień. Osobiście chciałabym także podziękować wszystkim tym z Państwa, którzy mimo tak licznych codziennych obowiązków znajdują również czas na działalność edukacyjną, w której zresztą miałam okazję już kilkakrotnie brać udział. To ogromnie ważne, by dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z najmłodszymi i uświadamiać im, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo własne oraz innych.

 

Moi Drodzy, spotykamy się na dwa tygodnie przed pewnie upragnionymi i wyczekiwanymi przez Was wakacjami, by w radosnej i miłej piknikowej atmosferze przekazać Wam najważniejsze informacje na temat tego, jak się zachować w razie niebezpieczeństwa, zwłaszcza gdy pojawiają się strach, przerażenie, stres. Jak skutecznie wezwać pomoc. I wreszcie – jak na miarę własnych możliwości tej pomocy udzielić.

 

Oczywiście bardzo chcielibyśmy, żeby takich niebezpiecznych sytuacji było jak najmniej. No ale jeżeli zdarzy się już coś złego, to warto pamiętać, że właściwe zachowanie, a także umiejętność udzielenia pierwszej pomocy mogą komuś uratować życie.

 

Podczas tegorocznego pikniku chcielibyśmy główny nacisk położyć na zapoznanie Was z zasadami odpowiedzialnego i prawidłowego korzystania z numerów alarmowych, zwłaszcza z numeru 112. To bardzo ważne, byście wiedzieli, w jakich sytuacjach należy wybrać numer alarmowy, tak by również bardzo skutecznie wezwać pomoc.

 

Trzeba pamiętać, że nie należy nadużywać tego numeru ‒ a zwłaszcza nie wybierać go dla zabawy bądź też niemądrego żartu, blokując tym samym ten numer ‒ ponieważ właśnie w tym momencie ktoś, kto znajduje się w realnym niebezpieczeństwie, może potrzebować pomocy. A właśnie w takich sytuacjach zagrożenia każda minuta jest na wagę złota. Bo im krótszy czas reakcji odpowiednich służb, tym większa szansa, że będzie udzielona skuteczna pomoc.

 

A dzisiaj życzę Wam przede wszystkim, żeby ‒ pomimo tej troszkę deszczowej jednak pogody – humory Wam dopisywały, byście poprzez zabawę zdobyli jak najwięcej potrzebnej wiedzy. No i oczywiście życzę Wam bardzo udanych i bezpiecznych wakacji.

 

Prezydent RP Andrzej Duda

 

Kochani, bezpieczeństwo to cały szereg elementów. Przede wszystkim wymaga to pewnego wyczucia i wiedzy: żeby z jednej strony nie nadużywać numeru 112, dzwoniąc w sytuacjach zupełnie błahych czy ‒ tak jak Agata przed momentem powiedziała ‒ dla żartu lub głupiego zachowania. Bo jest to rzeczywiście szkodliwe i absolutnie naganne.

 

Natomiast z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że ten numer jest. Po to właśnie, by zapobiegać niebezpieczeństwu, by ratować. Więc jeżeli widzicie sytuację zagrożenia dla czyjegokolwiek życia, zdrowia czy generalnie dla bezpieczeństwa, to nie wahajcie się zadzwonić pod numer 112. To również niezwykle potrzebne.

 

Oczywiście nie każdy w życiu zostaje bohaterem. Powiem więcej: życzymy Wam, żeby takie niebezpieczne sytuacje przede wszystkim nigdy Was nie dotknęły, ale z drugiej strony – żeby Was też nie spotkały. Żebyście nie znaleźli się ani w niebezpiecznej sytuacji, ani obok niebezpiecznej sytuacji. Ale istnieje kilka elementów, które są z tym związane. Nie tylko ten, kto ratuje innych i pomaga im bezpośrednio, jest bohaterem.

 

Bohaterem jest także ten, kto w ogóle potrafi zapobiec powstaniu niebezpiecznej sytuacji ‒ kto potrafi stworzyć takie warunki, żeby do zagrożenia nie doszło. Chociażby przez to, że wytłumaczy swoim koleżankom i kolegom, że w jakiś określony sposób nie powinni się zachowywać, bo może to doprowadzić do szkody, sytuacji niebezpiecznej, do wypadku czy do jakiejś innej okoliczności. Ta umiejętność to również swoiste bohaterstwo.

 

Mamy tutaj dzisiaj z nami prawdziwego bohatera ‒ Adriana Grodzkiego. Jest on bohaterem nie tylko dlatego, że uratował życie swojemu koledze, który rzeczywiście znalazł się w sytuacji absolutnie śmiertelnego zagrożenia, ponieważ załamał się pod nim lód i chłopak wpadł w zimie do wody. Ale przede wszystkim dlatego, że ratowanie tonącego ‒ zwłaszcza na lodzie ‒ jest ogromnie niebezpieczne dla tego, kto tę akcję ratunkową podejmuje.

 

Wówczas niezwykle ważne jest zachowanie spokoju, rozsądku i zasad, które minimalizują to niebezpieczeństwo. Bohaterskość Adriana polega właśnie na tym, że nie tylko uratował życie koledze, ale zrobił to w sposób niezwykle roztropny, mądry i bezpieczny dla siebie – tak więc uratował życie koledze, a sam w zasadzie nie był w zagrożeniu. I to jest rzeczywiście niezwykle ważne: aby w sytuacji niebezpiecznej ‒ gdy jest trudno, gdy człowiek najchętniej wpadłby pewnie w panikę ‒ do końca zachować zimną krew, myśleć spokojnie, starać się uspokoić, postępować logicznie, roztropnie. Tego właśnie Wam życzę.

 

Chciałbym, żeby to dzisiejsze spotkanie ‒ rozmowy z ratownikami, z ekspertami, którzy na co dzień zajmują się dbaniem o nasze bezpieczeństwo, ratowaniem i pomaganiem ludziom, są w tym zakresie profesjonalistami – pomogło Wam nauczyć się właśnie procedur postępowania, a przede wszystkim tego, czego robić nie wolno. W jaki sposób nie postępować, żeby przy okazji pomocy jak najbardziej zminimalizować zagrożenie także i dla siebie.

 

Kochani, ale przede wszystkim chcemy Wam życzyć dobrych, spokojnych i bezpiecznych wakacji. Żeby to wszystko, co tutaj zobaczycie, i wiedza, którą dzisiaj zdobędziecie, Wam się nie przydała – żebyście ją mieli dla własnej satysfakcji, dla podzielenia się nią z najbliższymi. Bo to taka wiedza, która jest nam jednak potrzebna dla bezpieczeństwa, dla pewnego komfortu życia ‒ potrzebna także, by nie dopuścić do powstania sytuacji niebezpiecznych.

 

Składamy Wam najserdeczniejsze życzenia na wakacje. A wszystkim Państwu, którzy zechcieli tutaj przyjść właśnie po to, by podzielić się swoją wiedzą z naszymi najmłodszymi i młodymi przyjaciółmi, przekazać im dobre rady, jak bezpiecznie spędzić wakacje, jak pomóc tym, którzy znaleźliby się w zagrożeniu – jesteśmy za dzisiejszą obecność, pomoc i za codzienną pracę dla naszego bezpieczeństwa ogromnie wdzięczni.

 

Wszystkiego dobrego.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.