Czwartek, 7 czerwca 2018

Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów po spotkaniu z Prezydentem Rumunii

 

Ekscelencjo, Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowni Państwo!

 

Ogromnie się cieszę, że mogę ponownie powitać w Polsce, w Warszawie, pana prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa.

 

Pan Prezydent przybył do nas w dwóch celach. Po pierwsze po to, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w związku z tym mówić o stuletniej przyjaźni pomiędzy Polską a Rumunią, co podkreślimy dosłownie za chwilę, otwierając wspólnie wystawę o tym stuletnim sojuszu. Ale przybył także na bardzo ważne spotkanie państw NATO Europy Środkowej, tzw. bukaresztańskiej dziewiątki.

 

I właśnie głównie o tych sprawach przed chwilą z Panem Prezydentem rozmawialiśmy: o sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy, o perspektywie naszego jutrzejszego spotkania w formacie B9, które poprzedza szczyt NATO w Brukseli. Mamy nadzieję, że nasze jutrzejsze spotkanie, ale przede wszystkim szczyt NATO w Brukseli będzie miał charakter decyzyjny i rozwinie perspektywę budowania właśnie środowiska bezpieczeństwa i współpracy w naszej części Europy.

 

Oczywiście zgodnie z deklarowanym przez nas zawsze i realizowanym podejściem NATO 360 stopni, tzn. dbaniem o bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie znajdują się państwa NATO i gdzie może potencjalnie powstawać jakieś zagrożenie. A więc nie myślimy tylko i wyłącznie o swojej sytuacji tutaj, w Europie Środkowej, o sąsiedztwie, jakie mamy ‒ ale myślimy także o tym, co dzieje się na Południu, rozglądamy się wokół i wspieramy wszędzie tam, gdzie to wsparcie w budowaniu architektury bezpieczeństwa jest potrzebne.

 

Szanowni Państwo, rozmawialiśmy z Panem Prezydentem również o kolejnym zbliżającym się wydarzeniu, także niezwykle dla nas ważnym, a mianowicie – o spotkaniu Trójmorza. Nasza współpraca regionalna – jak widać – bardzo dobrze się układa i to właśnie Pan Prezydent zorganizuje we wrześniu szczyt Trójmorza, który będzie miał miejsce w Bukareszcie.

 

Mamy nadzieję, że będzie to nie tylko okazja do dyskusji politycznej, ale że przede wszystkim będzie to forum do konkretnej dyskusji już o inwestycjach, wspólnych projektach, które mogą być realizowane w ramach rozwoju infrastruktury ‒ zarówno drogowej, jak i kolejowej oraz energetycznej ‒ w naszej części Europy. Po to, by – po pierwsze – pchnąć nas w rozwoju do przodu, żebyśmy szybciej doganiali bardzo wysoko rozwiniętą przecież infrastrukturalnie Europę Zachodnią, a w związku z tym, żeby wyrównywał się ten poziom rozwoju w ramach Unii Europejskiej.

 

Ale będziemy także dyskutowali o tych aspektach, które przekładają się później na konkretne rezultaty gospodarcze – bo to jest dla nas niezwykle ważne. Lepsza komunikacja oznacza lepsze możliwości wymiany gospodarczej i turystycznej, ale przede wszystkim ‒ lepsze możliwości kontaktów międzyludzkich. Jestem bardzo wdzięczny Panu Prezydentowi, że to właśnie Pan Prezydent będzie organizatorem tego spotkania, w którym weźmie udział także wysoki przedstawiciel administracji Stanów Zjednoczonych.

 

Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują formułę współpracy Trójmorza, chcą się włączyć w nią również w sensie gospodarczym. I – co oczywiste – wszyscy patrzą na to także z wielką nadzieją, bo wymiana handlowa ze Stanami Zjednoczonymi to jest coś, co wszyscy chcielibyśmy realizować.

 

Proszę Państwa, rozmawialiśmy z Panem Prezydentem również o naszej bilateralnej współpracy gospodarczej. Wyraziłem radość z tego powodu, że nasze wzajemne obroty wzrosły już powyżej 5,5 mld euro w zeszłym roku – to naprawdę dobry wynik. Już dzisiaj na obszarze Rumunii działa ponad tysiąc polskich przedsiębiorstw. Polscy przedsiębiorcy coraz liczniej prowadzą działalność na terenie Rumunii.

 

Poziom naszego eksportu do Rumunii jest również wysoki i wzrasta – i to z całą pewnością są powody do radości. Będziemy się starali z Panem Prezydentem tworzyć jak najlepsze warunki, by ta współpraca gospodarcza mogła nadal się rozwijać. Wierzę, że będzie przynosiła konkretne korzyści obydwu naszym państwom.

 

Rozmawialiśmy, proszę Państwa, także o sytuacji w Unii Europejskiej, o pracach nad następną perspektywą finansową, nad przyszłym budżetem Unii Europejskiej. Tutaj nasze stanowisko – i polskie, i władz Rumunii – jest zbieżne, jeżeli chodzi o to, że powinny być zachowane na odpowiedniej wysokości fundusze spójności oraz fundusze związane ze wspólną polityką rolną. One są dla nas ważne – dla rozwoju naszych krajów. I tutaj z całą pewnością będziemy walczyli o to, by zostały one zachowane na jak najwyższym poziomie.

 

Rumunia niedługo obejmie swoją prezydencję w Unii Europejskiej. Jesteśmy gotowi podzielić się naszymi doświadczeniami i oczywiście będziemy chcieli jak najlepiej współpracować dla realizacji celów europejskich.

 

Mówiliśmy także o niebezpieczeństwach, które zagrażają dzisiaj zjednoczonej Europie, o wszystkich chorobach europejskich, które się ujawniają, o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą brexit – a więc mówiliśmy także o tych sprawach, które są trudniejsze. Ale jesteśmy przekonani, że patrząc z naszej perspektywy i mówiąc także o naszych doświadczeniach – właśnie państw Europy Środkowo-Wschodniej, które były za żelazną kurtyną, a więc mają trochę inne spojrzenie na Europę, bo mają inną historię – będziemy w stanie także jeszcze wiele dobrego do Unii Europejskiej wnieść. Co – mamy nadzieję – pomoże te kryzysy pokonać.

 

Rozmawialiśmy oczywiście z Panem Prezydentem też o Ukrainie i sytuacji Gruzji – to z punktu widzenia bezpieczeństwa, z punktu zbliżającego się szczytu NATO. Mamy nadzieję, że komisja NATO-Ukraina będzie mogła spokojnie pracować. Mamy także nadzieję, że będzie mogła pracować komisja NATO-Gruzja. To są ważne elementy, by ambicje krajów, które w przyszłości pragną przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego ‒ a które dzisiaj chcą być pod opieką Sojuszu i chcą z nim współdziałać – także były realizowane.

 

Panie Prezydencie, bardzo się cieszę i jeszcze raz serdecznie dziękuję za przyjęcie zaproszenia, za tę obecność i przyjaźń, którą rozwijamy. Panie Prezydencie, jeszcze raz z całego serca witam w Warszawie!

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.