Czwartek, 10 października 2019

List na uroczystości pogrzebowe Karola Tendery

Warszawa, 10 października 2019 roku

 

 

                                                                                  Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych Karola Tendery

                                                                                  na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

 

 

Szanowni Państwo!

 

Ze smutkiem żegnamy dzisiaj Karola Tenderę, ofiarę prześladowań ze strony niemieckich okupantów naszego kraju podczas II wojny światowej, depozytariusza pamięci o tragicznych doświadczeniach naszego narodu i niezłomnego obrońcę dobrego imienia Rzeczypospolitej.

 

Jako młody człowiek, uformowany w odrodzonej niepodległej Polsce, wchodził w dorosłe życie pełen entuzjazmu, wiary w pomyślną przyszłość i pragnienia służby Ojczyźnie. Te nadzieje całego Jego pokolenia zostały jednak brutalnie zniweczone przez agresję dwóch totalitarnych imperiów – niemieckiej III Rzeszy i sowieckiej Rosji – które zniszczyły nasze suwerenne państwo i poddały nasz naród eksterminacji i represjom nieznanym w dziejach.

 

Nim ukończył 20 lat, Karol Tendera był już zmuszony do niewolniczej pracy w niemieckich zakładach przemysłowych w Hanowerze. Zwolniony z robót, został ponownie aresztowany w rodzinnym Krakowie w 1943 roku i przez kolejne ponad dwa lata osadzony najpierw w obozie koncentracyjnym Auschwitz, a następnie Flossenbürg, gdzie skierowano Go do pracy w czeskich Litomierzycach nad Łabą.

 

Dramatyczne przeżycia wojenne naznaczyły Go na całą resztę życia. Ogromu cierpień, jakich sam doznał i których był świadkiem, nie sposób było zapomnieć. Wspomnienia pracy ponad siły, katowania przez oprawców, głodu i chorób, które dziesiątkowały współwięźniów poddanych terrorowi hitlerowskiemu jedynie za to, że byli Polakami, Żydami, Romami i członkami innych narodowości, towarzyszyły Jego pokoleniu przez wiele powojennych dekad.

 

Wyjątkowej długości życie sprawiło, że Karol Tendera stał się jednak świadkiem czasów, kiedy w Europie coraz mniej było już świadków tamtej epoki, a coraz więcej narastało na jej temat niezgodnych z faktami narracji, ale też świadomych manipulacji i wypaczeń prawdy historycznej. Weteran obozów u schyłku swoich dni podjął więc ostatni bój w obronie wierności prawdzie o tym, co widział na własne oczy, czego doświadczył on i Jego pokolenie.

 

Protest byłego więźnia Auschwitz przeciwko szkalowaniu Polski, oskarżanej o zbrodnie popełnione przez Niemców także na Polakach, stał się bardzo ważnym impulsem w debacie publicznej i bataliach sądowych. Człowiek, który nie dał się złamać represjom, raz jeszcze stanął naprzeciw własnych przerażających wspomnień, aby bronić godności Ojczyzny i rodaków i nieść świadectwo światu.

 

Uważam, że Polska i my wszyscy, Polacy, jesteśmy Mu winni uznanie i wdzięczność za ten czyn. Nade wszystko zaś spoczywa na nas powinność, by wytrwale i skutecznie kontynuować Jego walkę o prawdę historyczną, sprawiedliwość względem naszych przodków i poprzedników oraz dobre imię Rzeczypospolitej. Cześć Jego pamięci!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany w Krakowie przez ministra Wojciecha Kolarskiego.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.