Czwartek, 12 listopada 2015

Prezydent na pierwszym posiedzeniu Sejmu

- Chciałbym, żeby zwornikiem szukania porozumienia były patriotyzm, niepodległość Polski - mówił w czwartek do posłów VIII kadencji prezydent Andrzej Duda. Apelował też o "życzliwą debatę dla Polski i polskiego społeczeństwa.

 

- Każdy czuje , że wybory są najważniejszym elementem demokracji. Dziękuję tym, którzy poszli do głosowania - powiedział prezydent w orędziu. Podziękował PKW za sprawne przeprowadzenie wyborów.Zobacz także:Orędzie Prezydenta RP na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji

 

- Dziękuję za to, ponieważ jako prezydent apelowałem o udział w wyborach. Apelowała pani premier, apelowali prawie wszyscy politycy, bo wybory są tym najważniejszym elementem demokracji, a szeroki udział w wyborach demokrację umacnia - powiedział prezydent.

 

- Polacy wybrali Państwa, mając różne poglądy, głosując na różne ugrupowania - mówił Andrzej Duda. Pogratulował nowym posłom wyboru i dobrze przeprowadzonej kampanii. Jak mówił, cieszy fakt, że jest tak wielu młodych posłów.

 

 - To, że wybory parlamentarne przyniosły tak zdecydowaną zmianę na polskiej scenie politycznej, jest także bardzo ważnym świadectwem demokracji – podkreślił Andrzej Duda.

 

 - Podstawą patriotyzmu jest miłość – mówił Andrzej Duda, nawiązując do słów śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku . Zaznaczył, że chciałby, żeby zwornikiem szukania porozumienia były patriotyzm, niepodległość Polski. - To, co dla nas wspólne to Rzeczpospolita niepodległa i silna – wskazywał.

 

- Apeluję, aby w Sejmie prowadzić debatę życzliwą społeczeństwa, by uwzględniane były inicjatywy obywatelski, a także o to, by głos opozycji by w tej izbie szanowany – podkreślił Andrzej Duda.

 

- Życzę Państwu, żebyście przez te 4 lata VIII kadencji Sejmu pracowali tak, żebyście się w tej Izbie spotkali po następnych wyborach i żeby każdy znowu miał w niej swoje miejsce. To będzie oznaczało, że wywiązaliście się Państwo ze złożonych zobowiązań dla Polaków i dla Polski  - dodał.

 

- Chciałbym jako prezydent być blisko pracy sejmowej, dlatego podjąłem decyzję, w porozumieniu z moimi współpracownikami, że korzystając z gabinetu prezydenta w siedzibie Sejmu, będziemy prowadzili swoiste dyżury prezydenckie, będą to dyżury moich współpracowników, ministrów w mojej kancelarii, przede wszystkim tych, którzy mają duże doświadczenie parlamentarne  - zapowiedział prezydent.

 

Jak dodał, dyżury  będą się odbywały prawdopodobnie w każdy czwartek, kiedy będzie się odbywało posiedzenie Sejmu.

 

- Chciałbym, żebyście wszyscy państwo na tej sali, od lewej strony do prawej, pamiętali, że drzwi gabinetu prezydenta Rzeczypospolitej są otwarte dla posłów, na inicjatywy, na dialog i rozmowę. Chciałbym, aby tak było – podkreślił Andrzej Duda.

 

 

Wcześniej w Sejmie prezydent złożył wiązanki kwiatów pod trzema tablicami: upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, ku czci posłów poległych podczas II wojny światowej i poświęcą Marszałkowi Sejmu RP III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu. Następnie wraz z Szefem Kancelarii Prezydenta RP Małgorzatą Sadurską rozmawiał  z Marszałkiem Seniorem Kornelem Morawieckim.

 

Prezydent wraz z towarzyszącymi mu ministrami KPRP zajął miejsce w loży prezydenckiej na Sali Posiedzeń Sejmu RP. Pierwsze posiedzenie Sejmu RP VIII kadencji otworzył oraz słowo powitalne wygłosił Marszałek Senior Kornel Morawiecki. 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.