Sobota, 4 września 2021

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”

– To opowieść o ludziach. Bez polityki i z uniwersalnym przesłaniem moralnym – podkreślili Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podczas Narodowego Czytania 2021 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tu, jak i w tysiącach innych miejsc w kraju i poza jego granicami, czytano „Moralność pani Dulskiej”. 

 


 

– To nie tragifarsa o wielkiej historii, nie ma tam polityki. To opowieść o ludziach, która w bardzo celny sposób opisuje typy charakteru – mówił Prezydent RP. Jak dodał, Gabriela Zapolska w przejaskrawiony sposób pokazała dwulicowość i zakłamanie Dulskiej. – Wiele rzeczy, które robi, są robione pod publiczkę. Momentami przeradza się to w okrucieństwo – powiedział Andrzej Duda. Prezydent dodał, że nie należy zapominać, że także jej mąż jest postacią negatywną, ponieważ rezygnuje z odpowiedzialności i woli „święty spokój”. – Czy nie spotykamy takich ludzi w naszym codziennym życiu? Być może dlatego tak bardzo lubimy tę tragifarsę, bo (tacy ludzie) są wśród nas. Warto przypomnieć sobie „Moralność pani Dulskiej”, aby zrobić rachunek sumienia – podkreślił, zapraszając do wysłuchania utworu.
 

WYPOWIEDŹ INAUGURUJĄCA NARODOWE CZYTANIE 2021>>

 


 

Andrzej Duda przypomniał, że „Moralność pani Dulskiej” była także pierwszym polskim filmem dźwiękowym. Organizatorzy zaprezentowali fragmenty tego filmu z 1930 r. W tej adaptacji akcja sztuki została przeniesiona do Warszawy. Akcja filmu ma miejsce między innymi w Ogrodzie Saskim oraz na ówczesnym Placu Saskim, przed Pałacem Saskim, którego inicjatorem odbudowy jest Prezydent Andrzej Duda.
 


 

Zobacz także:Wieniec od Prezydenta RP na grobie Gabrieli ZapolskiejPierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przypomniała historię powstania sztuki oraz jej premiery przed 115 laty. Zauważyła, że od początku komedia cieszyła się wielkim zainteresowaniem publiczności teatralnej we Lwowie i Krakowie. – W ciągu pół roku sztukę obejrzało pięć tysięcy osób, co było wówczas wielkim sukcesem – dodała Małżonka Prezydenta RP. Jej zdaniem zainteresowanie tragikomedią było spowodowane między innymi jej komizmem i gorzką ironią. – W ten sposób Zapolska obnażała moralność ówczesnego mieszczaństwa – stwierdziła.

 


 

„Moralność pani Dulskiej” powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Sztuka autorstwa Gabrieli Zapolskiej przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu początku XX wieku. Nazwisko bohaterki sztuki na stałe zagościło w polszczyźnie – dulszczyzna to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych. „Moralność pani Dulskiej” była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów, doczekała się także kilku adaptacji filmowych i spektakli Teatru Telewizji.

 


 

Na zakończenie tegorocznego spotkania w Ogrodzie Saskim Prezydent RP ogłosił, że za rok lekturą Narodowego Czytanie będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Jak wyjaśnił, będzie to upamiętnienie dwusetnej rocznicy ich opublikowania.
 

WYPOWIEDŹ W CAŁOŚCI>>

 

 

Tradycyjnie już wspólne czytanie zorganizowano w ten weekend w wielu miejscach w kraju i poza jego granicami.
 


 

 


 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku –„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok temu, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.